Jak podróżować z małym dzieckiem?
Podróże z małym dzieckiem potrafią być dla rodziców sporym wyzwaniem. Do każdego wyjazdu z dzieckiem warto zatem się odpowiednio przygotować, aby uniknąć niespodzianek i niepotrzebnych nerwów. Musimy pamiętać, że małe dziecko ma zupełnie inne potrzeby i niestety nie przesiedzi spokojnie całej drogi zanim dotrzemy do celu.
Wbrew pozorom może się okazać, że podróż z niemowlakiem, pomimo większych wymagań logistycznych, będzie mniej stresująca niż wyjazd ze starszym dzieckiem. To dlatego, że niemowlę dużo więcej śpi oraz potrzebuje mniej bodźców, które zajmą jego uwagę podczas podróży. Dla starszego dziecka te same rozwiązania będą po prostu nudne.
Podróż samochodem
Podróż z niemowlakiem, szczególnie samochodem, może nas pozytywnie zaskoczyć ponieważ bardzo często szum silnika i kołysanie nadwozia potrafią malucha skutecznie uśpić. Jeżeli rozpoczniemy podróż wieczorem, kiedy dziecko najczęściej chodzi spać, możemy być prawie pewni, że prześpi większość trasy. Za każdym razem warto jednak skonsultować z pediatrą pomysł na dłuższą podróż samochodem z niemowlakiem. Specjalista z pewnością podpowie nam czy jest na to gotowe i co wziąć pod uwagę.
Przygotowując się do wyjazdu samochodem zadbajmy o dobrej jakości, certyfikowany fotelik, odpowiednio dobrany do wieku i wzrostu dziecka, aby zapewnić mu odpowiednie podparcie i pozycję. Zabierzmy ze sobą odpowiednie gadżety, które będą towarzyszyły naszemu dziecku podczas podróży. Mogą to być szeleszczące zabawki, ulubione maskotki, które zajmą podróżującego z nami maluszka w momentach, gdy nie śpi.
Dodatkowo zaplanujmy odpowiednio naszą podróż samochodem. Pod uwagę weźmy szczególnie częste postoje na karmienie, przewijanie i zmianę pozycji podróżującego z nami dziecka. Każdy samochodowy wyjazd należy dostosować do potrzeb dziecka. Mały podróżnik ma pewno pokaże, że jest głodny, spragnione lub jest mu niewygodnie. Podróż samochodem daje nam wolną rękę i swobodę wyboru tempa dotarcia do celu. Dzięki temu możemy najlepiej zadbać o komfort naszego dziecka.
Podróżowanie samochodem w przypadku niemowlęcia jest dobrym rozwiązaniem również ze względu na ilość potrzebnych przy tak małym dziecku bagaży. Wózek, nosidełko, przewijak, pieluchy, butelki, zabawki, ubranka… Lista ciągnie się w nieskończoność. Najłatwiej zapakować wszystko do bagażnika samochodu i sprawdzić przed wyjazdem, że zarówno podczas podróży, jak po przybyciu do celu, niczego na nam nie zabraknie.
W przypadku trochę starszych dzieci, podczas podróży samochodem również najważniejsze jest bezpieczeństwo i odpowiedni fotelik, który umożliwi komfortową podróż. Może się zdarzyć, że dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną. Planowaną podróż samochodem warto zatem skonsultować z pediatrą. Lekarz z pewnością podpowie co podać dziecku przed wyjazdem, aby podróż minęła bez przykrych niespodzianek.
Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do niemowlaka, starsze dziecko dużo szybciej się nudzi w samochodzie i do podróży z nim musimy się szczególnie przygotować. Podczas jazdy samochodem warto zatem zająć dziecko rozmową, zwracać jego uwagę na mijane zwierzęta, pojazdy, krajobrazy ponieważ większość dzieci interesuje to, co dzieje się za oknem. Dobrym pomysłem będzie również zabranie ze sobą w podróż ciekawych zabawek, książek i przygotowanie się na opowiadanie bajek czy wspólne śpiewanie. Niektórzy rodzice mogą być temu przeciwni, lecz oglądanie bajek i gry komputerowe są wyjątkowo wciągające i umilają dziecku czas w trakcie jazdy. Jeżeli na co dzień celowo unikamy tego typu rozrywek dla dzieci, warto zrobić wyjątek wyłącznie na czas wspólnej podróży. Tego typu zabawa, z uwagi na okoliczności, będzie dla dziecka czymś dodatkowo niezapomnianym i wyjątkowo atrakcyjnym.
Podróż samolotem
Jak przygotować się natomiast na podróż samolotem z niemowlakiem? Wielu rodziców wyobraża sobie lot z niemowlakiem jako kilkugodzinną męczarnię i w efekcie rezygnuje z dalszych wyjazdów. W samolocie mamy przydzieloną niewielką przestrzeń dla siebie i jesteśmy otoczeni dużą ilością ludzi. Co jeśli maluszek będzie przez całą drogę płakał doprowadzając innych do szału? Gdzie w samolocie przewinąć niemowlaka? Jak poradzić sobie ze zmianami ciśnienia? To obawy większości rodziców, którzy myślą o pierwszej podróży samolotowej ze swoim dzieckiem.
Pamiętajmy, że niemowlę w samolocie nie jest niczym niezwykłym. Bardzo wielu rodziców podróżuje samolotem nawet z bardzo małymi dziećmi i większość pasażerów jest do tego przyzwyczajona. Zdarza się wręcz, że podczas lotu pasażerowie pomagają pocieszyć lub zabawić płaczące dziecko. Niemowlakowi najczęściej wystarczy bliski kontakt rodzicami i to, co dzieje się wokół. W razie obaw przed podróżą samolotem z niemowlakiem warto na początek wybierać krótsze trasy.
Dla dziecka do drugiego roku życia spokojnie możemy zabrać na pokład samolotu jedzenie i picie, łącznie z mlekiem modyfikowanym, soczkami czy kaszkami. Obsługa na lotnisku nie ma prawa nam tego odmówić. Żeby ograniczyć ilość i wagę, dobrym pomysłem jest zabranie tylko mleka lub kaszki w proszku. O wrzątek czy wodę poprosimy obsługę już na pokładzie samolotu.
W celu złagodzenia niedogodności związanych ze skokami ciśnienia podczas startu i lądowania samolotu, możemy podawać dziecku coś do picia lub karmić niemowlaka piersią. Doskonale sprawdzi się również aktywne ssanie smoczka (jeśli dziecko tego nie robi, możemy mu pomóc delikatnie poruszając smoczkiem w jego buzi). Te wypróbowane przez wielu rodziców sposoby pomogą uniknąć nieprzyjemnego dla dziecka bólu uszu związanego z różnicami ciśnienia występującymi podczas podczas lotu samolotem.
W samolotowych toaletach dostępne są przewijaki dla dzieci, zatem wystarczy zabrać na pokład pieluszki, chusteczki i krem lub zasypkę. Na wszelki wypadek spakujmy dodatkowy komplet ubranek oraz oczywiście zabawki umilające czas na pokładzie samolotu. Koniecznie dodajmy sweterek lub bluzę i czapeczkę. W samolocie bywa bardzo chłodno ze względu na klimatyzację. Lepiej uniknąć przeziębienia już na początku wyjazdu.
Lot samolotem ze starszym dzieckiem może być już trochę większym wyzwaniem. szczególnie podczas pierwszych samolotowych podróży, kiedy to trudno opanować jego ciekawość i potrzebę przemieszczania się. Musimy więc liczyć się z licznymi wędrówkami wzdłuż samolotowego korytarza. Wybierając się z dzieckiem w podróż samolotem powinniśmy zaopatrzyć się w dużą ilość zajmujących zabawek i pomysłów na nudę. Najlepiej sprawdzą się książki, kolorowanki, gry oraz kreskówki. Przy dłuższych rejsach, w samolocie dostępne są najczęściej zestawy audiowizualne, na których znaleźć można sporo filmów dla dzieci.
Podróż z małym dzieckiem może być niezapomnianą przygodą. Patrzenie na świat jego oczami wzbogaca nasze postrzeganie i może sprawić, że dostrzeżemy szczegóły, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Jedyny wymóg to odpowiednie przygotowanie do wyjazdu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziecka.