Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Jak urządzić i umeblować mały pokój dla dzieci?
Jak urządzić i umeblować mały pokój dla dzieci?
0

W mieszkaniach o małym metrażu często pojawia się problem związany z urządzeniem pokoju dla dzieci. To spore wyzwanie zwłaszcza w momencie, gdy w jednym pomieszczeniu musi zamieszkać kilkoro maluchów. Obecnie dostępnych jest jednak sporo praktycznych rozwiązań, dzięki którym nawet mały pokój może stanowić doskonałe miejsce do zabawy, nauki i wypoczynku. Przy projektowaniu wnętrza niewielkiego pomieszczenia warto wziąć pod uwagę nie tylko ich zainteresowania dzieci, ale także wygodę i bezpieczeństwo.

Dziecięca przestrzeń powinna zawierać niezbędne strefy, w których maluch będzie mógł się bawić, uczyć i odpoczywać. Problematyczny w aranżacji jest niewielkie pomieszczenie, ale gdy dziecięcy pokój dzieli rodzeństwo, praktyczne urządzenie stanowi nie lada wyzwanie. W tym artykule dowiesz się, jak komfortowo i stylowo zaaranżować bardzo mały pokój i dostosować jego wyposażenie do wieku dziecka.

Spis treści:

  • Jak dostosować mały pokój do wieku dziecka?
  • Jak praktycznie i stylowo urządzić dziecięcy pokój?
  • Jak ustawić meble w małych pokojach dziecięcych o różnym kształcie?

Radosne dziecko to dziecko wypoczęte, kreatywne i energiczne. Żeby Twoja latorośl mogła normalnie funkcjonować, powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki. Przestrzeń, która go otacza jest komfortowa, jeśli sprzyja edukacji, zachęca do rozwoju i gwarantuje spokojny odpoczynek. Jak urządzić i umeblować bardzo mały pokój dla dziecka, by spełniał wymienione warunki? Przekonaj się, czytając poniższy tekst. 

 

Wiek dziecka, a funkcjonalnie urządzony, niewielki pokój  

Odpowiednio zaaranżowany, nawet bardzo mały pokój dziecka zawiera wszystkie niezbędne elementy, których maluch potrzebuje w codziennym egzystowaniu. Te jednak są zależne od wieku.

 

Jak urządzić bardzo mały pokój dla niemowlaka?

Wstaw tylko niezbędne meble oraz korzystaj z rozwiązań ergonomicznych i modułowych. W niewielkim pokoju dla małego dziecka niezbędne są:

  • łóżeczko – najlepiej, jeśli znajduje się w rogu, na ścianie przeciwległej do okna; unikniesz przeciągów i nadmiernego hałasu; niemowlęce łóżeczko można wstawić pomiędzy szafę, komodę, a przewijak, dzięki temu uda Ci się stworzyć przytulną aranżację; urządzając pokój dla niemowlaka inwestuj w modele łóżek z szufladami, dodatkowymi półkami i takie, które „rosną” razem z dzieckiem;
  • przewijak – w niewielkim wnętrzu niemowlęcego pokoju najlepiej sprawdzają się wersje przewijaka w formie komody; mają wygodny blat i są wyposażone w szuflady; zadbaj o łatwy dostęp do przewijaka; jeżeli bardzo mały metraż pokoju dla niemowlaka na to nie pozwala, zainwestuj w specjalną nakładkę na łóżeczko.

W kameralnej przestrzeni niemowlaka dobrze sprawdzą się także:

  • małe, ale pojemne meble, np. niewielka szafa z przesuwnymi drzwiami lub komoda z pojemnymi szufladami,
  • ścienne szafki i półki,
  • niezabudowane, wąskie regały,
  • wiszące wieszaki i organizery.

Wybierając meble do bardzo małego pokoju niemowlaka, zaopatrz się w modele z dodatkową funkcją przechowywania, np. otwierane pufy.

 

Jak urządzić bardzo mały pokój dla starszego dziecka?

W pokoju starszego dziecka lub przedszkolaka postaw na dziecięce meble modułowe, które w pełni dostosują się do wielkości i kształtu wnętrza. Do wyboru masz komplety o rozmaitych kolorach i frontach, dzięki czemu aranżacja nawet bardzo małego dziecięcego pokoju będzie w pełni funkcjonalna. Doskonałym pomysłem jest łóżko piętrowe z biurkiem i dodatkowymi półkami. Dobrze egzamin zdadzą meble w wersji „mini”, np. mały stoliczek i krzesełka.

Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń, szczególnie w bardzo małym pokoju dla starszego dziecka. Stwórz dziecku funkcjonalną przestrzeń, wykorzystując:

  • pojemne meble – z mnóstwem półek, wieszaków i szuflad, które zmieszczą wiele ubrań i akcesoriów,
  • wysoką szafę – wybierz model na całą wysokość ściany, wtedy górne półki mogą przechowywać rzeczy, po które sięga się sporadycznie,
  • biurko z nadstawką – w ten sposób mebel może pełnić różne funkcje, w zależności od aktualnych potrzeb;
  • piętrowe łóżko – praktyczne rozwiązanie to uniesione łóżko, pod którym umieszczone jest biurko.

Do umeblowania małych pokojów dziecięcych wykorzystuj proste i jasne meble. Doskonałym wyborem będą modele skandynawskie, wersje na wyższych nóżkach i otwarte regały oraz delikatne półki ścienne, które nie przytłoczą zabudowaniem małej przestrzeni. Przeczytaj nasz poradnik na temat urządzania pokoju przedszkolaka.

 

Jak zaprojektować mały pokój dla chłopca? 

Urządzając mały pokój przeznaczony dla chłopca należy uwzględnić nie tylko wiek, ale również pasję dziecka. Wielokrotnie dzieci chcą posiadać pokoje tematyczne, czyli związane np. z ich ulubioną postacią z bajek. W przypadku chłopców często pożądanymi motywami są także sport, motoryzacja lub kosmos. Projektując pokój chłopięcy warto więc zacząć od rozmowy z dzieckiem, które powinno wskazać swoje oczekiwania. Uwzględnienie potrzeb dziecka jest ważne, gdyż w niewielkim mieszkaniu malec spędza sporo czasu we własnym pokoju, w którym powinien mieć swobodę.

Aranżując małe pomieszczenie dla chłopca należy wydzielić w nim sekcje, które będą stanowiły przestrzeń do nauki, zabawy oraz wypoczynku. W niewielkim chłopięcym pokoju dobrze jest umieścić rozkładane bądź piętrowe łóżko. W przypadku drugiego rozwiązania, pod stojącym wysoko łóżkiem można postawić biurko i powiesić nad nim półki. W ten sposób na jednej ścianie zmieści się zarówno miejsce do nauki, jak i wypoczynku.

 

piętrowe łóżko dla dzieci z miejscem na biurko i półki

 

Jeśli dziecko jest zbyt małe, aby korzystać z piętrowego łóżka, można zakupić niższy mebel, wybierając model łóżka ze sporymi szufladami. W niewielkim pokoju praktyczne schowki przydadzą się do przechowywania pościeli, ubrań i zabawek. Wybierając tego typu rozwiązanie, biurko dobrze jest postawić pod oknem tak, aby razem z łóżkiem tworzyło literę L. To jedno z najbardziej praktycznych ustawień mebli w małym pokoju. Na pozostałych ścianach warto postawić pojemną dziecięcą komodę oraz zawiesić szafki tak, aby pozyskać jak najwięcej miejsca. Dobrym pomysłem może być także zawieszenie pod sufitem huśtawki, która będzie przydatna np. podczas czytania książek.

stolik do pokoju dla dzieci

 

Mały pokój dla dziewczynki - jak go urządzić?

Przy urządzania niedużego pokoju dla dziewczynki warto zacząć od ustalenia motywu pomieszczenia. Niezdecydowanym maluchom można zaproponować np. pokój w kolorystyce bieli, szarości i różu. W małym dziewczęcym pokoju ważny jest także dobór odpowiedniego umeblowania. Dobrym rozwiązaniem w pokoju dziewczynki może być zbudowanie antresoli. To bardziej wymagający pomysł niż kupno wysoko stojącego łóżka, jednak daje on bardzo oryginalny i bardzo praktyczny efekt.

 

dziecięcy mały pokój dziewczynki

 

Antresola pomaga zaoszczędzić sporo miejsca, co jest niezwykle ważne na małym metrażu. Warto jednak wiedzieć, że antresola wcale nie musi być wykorzystywana, wyłącznie jako miejsce do spania. Równie dobrze może stanowić przestrzeń do zabawy i nauki. Taka aranżacja wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia, np. w postaci zamontowania barierki. W przypadku rozwiązania, w którym antresola pełni w pokoju dziewczynki rolę łóżka, pod spodem można postawić wysoki regał, a tuż obok niego umieścić dziecięce biurko. Kiedy jednak w małym pokoju stworzenie antresoli nie jest możliwe, warto kupić dziewczynce np. łóżko z baldachimem. To marzenie wielu dzieci inspirowane motywami bajkowymi. Przy odpowiednim doborze pozostałego umeblowania, w pokoju znajdzie się także miejsce na biurko i przestrzeń do zabawy. 

 

Jak urządzić mały pokój dla 2 dzieci?

Urządzając mały pokój przeznaczony dla 2 dzieci wybieraj do pomieszczenia tylko te elementy wyposażenia, które mają konkretną, użyteczną funkcję do spełnienia. Zwróć uwagę na narożne szafy, w których zmieści się naprawdę sporo dziecięcych ubrań i przedmiotów. Przydatne są szuflady pod łóżkami oraz ścienne półki. W niewielkim pokoju na rodzeństwa egzamin zda odpowiednio przystosowane do wieku dzieci łóżko piętrowe lub łóżko domek. Do nauki warto zainwestować w szeroki, niezabudowany dołem blat. Jeśli ustawisz go bokiem do ściany, dzieci będą mogły z niego korzystać w tym samym czasie. 

Przy urządzaniu małego pokoju przeznaczonego dla dwójki dzieci trzeba wykazać się sporą dawką kreatywności. Aranżacja niewielkiego, dziecięcego pokoju dla rodzeństwa dzięki zastosowaniu kilku sprawdzonych rozwiązań sprawi, że nawet wyjątkowo małe pomieszczenie będzie wygodne i funkcjonalne. Poniżej przedstawiamy pomysły na aranżacje dziecięcego pokoju o powierzchni 8 m2 oraz 10 m2 dla dwójki pociech.

  • Dziecięcy pokój o powierzchni 8 m2

    Do niewielkiego pokoju dla rodzeństwa dobrze jest wybrać piętrowe łóżko. Jeśli jednak dzieci są zbyt małe lub nie chcą korzystać z tego typu miejsca do spania, warto kupić podwójne łóżko dziecięce. W sklepach dostępne są dość niestandardowe modele, w których jedno łóżko wysuwa się spod drugiego. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż w ciągu dnia mebel ten nie ogranicza miejsca w pokoju. Mimo, że dziecięcy pokój o wielkości 8 m2 to dość trudny do aranżacji metraż, to znajdzie się w nim także miejsce na naukę i zabawę. Kupując biurko warto postawić na jeden duży model, przy którym zmieści się dwójka dzieci. Należy także w pełni wykorzystać miejsce nad nim, wieszając tam półki lub szafki. Warto wiedzieć, że dwuosobowe biurka często występują również w wersji narożnej, co pozwala na zaoszczędzenie jeszcze większej ilości miejsca. 
  • Dziecięcy pokój o powierzchni 10 m2

    Pokój dziecięcy o powierzchni 10 m2 daje sporo możliwości organizacyjnych. Mimo to najlepszym rozwiązaniem wciąż będzie zakup piętrowego łóżka. Dzięki wybraniu takiego modelu przestrzeń dzienna będzie mogła być zorganizowana w sposób niezwykle praktyczny. Oprócz biurek będzie mógł tam znaleźć się także mały stolik i krzesła, który posłuży dzieciom do zabawy. Przy aranżacji pokoju dla dwójki pociech warto mieć na uwadze to, iż mimo że mieszkają one razem, to powinny mieć prawo do prywatności. To ważne zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, z których każde powinno mieć przynajmniej osobną szafkę lub komodę.
     

Jak urządzić mały pokój dla 3 dzieci?

W małych mieszkaniach niejednokrotnie pokój dziecięcy przeznaczony jest dla trójki maluchów. To trudna sytuacja, lecz dzięki przygotowaniu odpowiedniego projektu, mały pokój dla trójki dzieci może być stosunkowo komfortowy dla każdej z pociech. W małym pokoju kluczowy jest przede wszystkim dobór łóżka. Dostępne modele piętrowe, w których spod spodu wysuwa się także leżanka dla trzeciego dziecka pozwolą zaoszczędzić cenną przestrzeń. Takie łóżko zajmie tylko jedną ze ścian pokoju, dzięki czemu na drugiej będzie można umieścić blat, który może zostać wykorzystany do zabawy i nauki. Blat ten powinien na tyle długi, aby mógł z powodzeniem pełnić rolę biurka dla trójki rodzeństwa. Pod oknem można postawić komodę, a resztę dostępnego miejsca wykorzystać na powieszenie szafek. Przy trójce dzieci niezwykle ważna jest segregacja rzeczy. Utrzymanie ładu w niewielkim pokoju mogą ułatwić np. plastikowe pojemniki na zabawki, które można ustawić na wiszących na ścianie półkach.

W aranżacji małego pokoju dla 3 dzieci wykorzystuj dekoracje, które podkreślą osobną przestrzeń każdego dziecka – naklejki na ściany, fototapety, ramki. Dzięki temu dzieci będą czuły, że pokój, w którym mieszkają, rzeczywiście należy do nich. W wyznaczaniu poszczególnych stref dobrze sprawdzą się ażurowe ścianki lub meble, które będą wyznaczać granice przestrzeni każdego dziecka.

W wyższych mieszkaniach doskonałym rozwiązaniem jest zaaranżowanie antresoli, ale jeśli nie możesz jej zbudować, zainwestuj w piętrowe łóżko z dodatkowym, trzecim miejscem do spania. W przypadku podwójnego modelu przyda się dodatkowo rozkładany materac, który po złożeniu może być wygodnym fotelem. Urządzając mały pokój przeznaczony dla 3 dzieci korzystaj z modułowych mebli. W większej dziecięcej szafie z przesuwnymi drzwiami podziel półki między rodzeństwo. Na dłuższej ścianie możesz zamontować wąski, długi blat i dostawić do niego 3 krzesła. Pod blatem umieść dodatkowe pudła na przechowywanie dziecięcych drobiazgów.

 

komoda do małego dziecięcego pokoju

 

 

Aranżacja bardzo małego pokoju dla dziecka

Jak urządzić i umeblować bardzo mały pokój dziecięcy? Praktycznie i spójnie. Wstaw takie dziecięce meble, które pomogą odpowiednio wymodelować małą przestrzeń. Dobierz tak kolorystykę całego pokoju, by zachować w nim harmonię. Oprócz mebli zwróć uwagę także na inne dodatki wnętrza. 

Aranżacja ścian

Jak pomalować bardzo mały pokój dziecka? Niewielki pokój można optycznie powiększyć dzięki jasnym ścianom. Oczywistym wyborem do dziecięcego pokoju będzie biel, choć warto ją urozmaicić kilkoma pastelami: różem, błękitem czy szarością. Monotonię bieli możesz także przełamać dekorami. W tym celu na jednej ze ścian możesz przykleić dziecięcą tapetę - zobacz, jak wybrać tapetę do pokoju dziecka. Poszukaj modnych i tematycznych murali z motywem nawiązującym do ulubionych postaci z bajek lub pasji dziecka. Stosuj też dekoracje ścienne w postaci fototapet ukazujących krajobraz lub modele 3D, które stworzą efekt głębi, optycznie dodając metrażu niewielkiemu wnętrzu. Bardzo wąski, dziecięcy pokój, możesz wizualnie powiększyć, malując dłuższe ściany na jasny kolor, a krótsze o dwa tony ciemniejszy.

Aranżacja okna

Jak dobrze urządzić bardzo mały pokój dziecka wykorzystując do tego okno? Nie przytłaczaj okna w pokoju dziecka ciężkimi zasłonami w ciemnym kolorze - zobacz jak wybrać zasłony do pokoju dziecka. W małym pokoju stosuj lekkie i zwiewne tkaniny, które dodadzą małemu wnętrzu lekkości. Dobrze sprawdzą się roletki. Okno dziecięcego pokoju to miejsce, przy którym powinno stać biurko, jeśli nie wychodzi ono na południową stronę. Wtedy zapewni dobry dopływ naturalnego światła do nauki przez cały dzień.

Oświetlenie w małym pokoju dziecka

Hitem dekoracyjne dziecięcych wnętrz są lampki świetlne, przypominające ulubione postaci z bajek oraz świecące kule typu cotton balls. Bardzo mały pokój dziecięcy powinno się zaopatrzyć w co najmniej dwa źródła świetlne:

  • górne – równomiernie rozprowadzi światło do każdej części pokoju,
  • boczne – uzależnione jest od wieku i konkretnych aktywności dziecka; w niemowlęcym pokoju stosuj ścienne kinkiety z regulowaną intensywnością światła, które pozwolą na utrzymanie w nocy lekkiego półmroku; pokój starszych dzieci koniecznie wyposaż nie tylko w ścienne lampki i boczne, lampki stojące przy łóżku, ale także lampki nablatowe, które będą im potrzebne przy biurku, podczas nauki.

W małej przestrzeni dziecięcej lepiej sprawdzi się światło neutralne lub delikatnie chłodne. Ciepła barwa przyciemnia i optycznie pomniejsza wnętrze. Zobacz, jak odpowiednio zaaranżować oświetlenie do pokoju dziecka.

 

Jak ustawić meble w bardzo małym pokoju dziecka?

Jak umeblować bardzo mały pokój dla dziecka? W aranżacjach dziecięcych pokojów o małym metrażu nie można zapominać o praktycznym sposobie urządzania. Stawiaj na produkty z dodatkowymi pojemnikami i modele, które łączą kilka funkcji naraz. W praktycznym umeblowaniu bardzo małego pokoju dziecka istotne jest zagospodarowanie mebli.

Dziecięce łóżko ustawione z dala od drzwi wykreuje więcej prywatności. Miejsce do spania można zaadoptować w pokojowym kącie. Dobrze też, łóżeczko nie jest ustawione przy oknie, dzięki temu łatwiej wywietrzysz pomieszczenie. Pod oknem, zwłaszcza w małych pokojach dziecięcych w bloku często znajduje się kaloryfer, dlatego łóżko nie powinno być ustawione w jego bliskim sąsiedztwie. Jeżeli stosujesz rozkładany narożnik dziecięcy, po złożeniu może stanowić doskonałą strefę do zabawy. Większy model może zapewnić miejsce do odpoczynku rodzeństwu, jeśli przy urządzaniu małego, dziecięcego pokoju warunki wnętrza nie pozwalają na zastosowanie łóżka piętrowego. Zobacz, jak wybrać łóżeczko do pokoju dziecka.

Biurko dla dzieci najlepiej ustawić w taki sposób, aby znajdowało się blisko okna – zapewnisz dziecku dobre warunki do nauki.  Mebel wyposażony w komputer lepiej jest postawić bokiem do okna, zwłaszcza kiedy znajduje się w południowej ścianie budynku. Jeżeli biurko przeznaczone do małego pokoju dziecka nie zawiera dodatkowych szuflad, w jego pobliżu umieść mobilne szafki na kółkach lub komodę. Wszystkie przybory szkolne maluch będzie miał pod ręką. Dowiedz się więcej o odpowiednim ustawieniu biurka w pokoju dziecka.

Szafy, regały i komody, jeśli to możliwe dziecięce szafy, regały i komody ustawiaj w jednym ciągu na dłuższej ścianie małego pokoju. Taka zabudowa poprawia funkcjonalność pomieszczenia, powiększa je optycznie i przywraca proporcje wąskiego pokoju dla dzieci. Staraj się nie zakłócać dopływu naturalnego światła zbyt wysokimi meblami.

 

Jak urządzić mały pokój dla dziecka na poddaszu?

Aranżując mały, dziecięcy pokój na poddaszu możesz wykorzystać naroża ze skosem do ustawienia łóżka, o ile kąt nie jest zbyt niski. W to miejsce pokoju warto też wstawić narożne biurko. Jeśli w pobliżu znajduje się okno dachowe, to róg pokoju może być komfortowym kącikiem do nauki. Jeśli ścianka kolankowa jest wyższa, w tym miejscu ustaw komody i szafki, które zwiększą przestrzeń do przechowywania ubrań czy zabawek. Sufit i skosy utrzymaj w białej kolorystyce, dzięki temu mały pokój będzie wydawał się większy. W celu urozmaicenia możesz pomalować jedną ze ścian na inny kolor lub przykleić tapetę, ale unikaj drobnych i ciemnych deseni. Postaw na minimalizm i proste formy, a mały pokój dziecka urządzony na poddaszu będzie wydawał się przestronniejszy. Do odsłoniętych belek dachowych możesz zamontować huśtawkę.
 

Jak urządzić bardzo mały dziecięcy pokój w bloku?

Urządzając i meblując mały pokój dziecięcy w bloku stosuj się dokładnie do tych samych zasad, jakie zostały opisane powyżej. Nawet jeśli pokój dziecka w bloku ma bardzo mały metraż, możesz zaprojektować i urządzić dziecięcą przestrzeń tak, że maluch nie będzie chciał z niego wychodzić. Budując ergonomiczne, niewielkie wnętrze dla dziecka pamiętaj, żeby:

  • w bardzo małym pokoju dziecka wydzielić trzy podstawowe strefy – miejsce do spania, przestrzeń do nauki i do zabawy,
  • wyznaczać granice za pomocą dywanów, chodników oraz umownych ścianek działowych z wykorzystaniem mebli i parawanów,
  • aranżując mały pokój dziecka postawić na mobilne i praktyczne rozwiązania – składane biurka, produkty 2w1 i meble ze schowkami,
  • w niedużych pokojach stosować proste, oszczędne w bryle meble,
  • używać jasnych frontów meblowych i kolorów ścian, a żywe odcienie w niewielkich ilościach używać w dekoracjach do przełamania zbyt monotonnego charakteru wnętrza małego pokoju.

Starsze dzieci nie potrzebują dużej strefy zabaw, dlatego urządzając mały pokój, wykorzystaj to na praktyczne zagospodarowanie dziecięcych mebli. Skoro już wiesz, jak urządzić i umeblować bardzo mały pokój dla dziecka stwórz taką przestrzeń, której wielkość nie będzie przeszkodą, ale atutem. W końcu piętrowe łóżko to niezła frajda dla maluchów, a dziecięca pufa z pojemnikiem na zabawki to nie tylko siedzisko i mebel gwarantujący porządek, ale również atrybut ciekawej zabawy.

Urządzanie pokoju dla dziecka - o czym warto pamiętać?

Urządzając niewielki pokój dziecięcy pamiętaj o:

  • Bezpieczeństwie - to ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które są narażone na różne urazy. O bezpieczeństwie warto pamiętać zwłaszcza przy zakupie łóżka piętrowego, które powinno być odpowiednio zabezpieczone, 
  • Oszczędności przestrzeni - w małych pokojach dziecięcych powinno się umieszczać jedynie najpotrzebniejsze meble i akcesoria,
  • Kolorystyce i meblach - mimo, że wiele dzieci marzy o pokojach z motywem bajkowym, to warto mieć na uwadze fakt, że maluchy szybko rosną. Aby nie musieć wykonywać remontu już po kilku latach, warto postawić na neutralną kolorystykę i umeblowanie. Jasne meble oraz kolory ścian powiększą także optycznie przestrzeń małego, dziecięcego pokoju.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl