Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Wybieramy fotelik rowerowy dla dziecka - który będzie najlepszy?
Wybieramy fotelik rowerowy dla dziecka - który będzie najlepszy?
5

Żaden zapalony rowerzysta nie zrezygnuje z ukochanego sportu, gdy na świecie pojawi się dziecko. Co więcej pragnie, aby maluch również pokochał dwa kółka. Wspólne przejażdżki to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu z rodziną i metoda na zdrowy styl życia.

Aby dziecko mogło dzielić z nami tę przyjemność, koniecznym zakupem staje się fotelik rowerowy. Jak wybrać najlepszy fotelik rowerowy dla swojego dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dziecięcych fotelików rowerowych i dość trudno odnaleźć się z gąszczu informacji i specyfikacji. Poniższy poradnik ma za zadanie w prosty sposób przedstawić rodzaje fotelików rowerowych dla dzieci, ich podstawowe funkcje i udogodnienia. Dowiemy się także do jakiego wieku i wagi dziecka przystosowane są poszczególne typy fotelików rowerowych, jakie foteliki na rower dla dzieci sprawdzą się najlepiej oraz jak zamontować każdy z opisanych poniżej typów fotelika.

 

fotelik rowerowy zamontowany z tyłu roweru

 

Zanim przejrzymy ofertę, wybierzemy rodzaj, a potem konkretny model, zacznijmy od podstawowych informacji.

Fotelik rowerowy dla niemowlaka

Czy można przewozić w foteliku rowerowym niemowlaka? Czy istnieje określona granica wieku?

Pierwsze pytanie to od jakiego wieku najwcześniej możemy przewozić dziecko w foteliku rowerowym? Prawo nie reguluje tej kwestii, kierujmy się więc własną oceną oraz dobrem dziecka. Przede wszystkim musi być ono gotowe do korzystania z fotelika. W przypadku niemowlaka najważniejsze kryterium to umiejętność samodzielnego siedzenia i stabilnego trzymania głowy. Dzieje się to najczęściej do 9 miesiąca życia, stąd większość producentów fotelików dla niemowląt właśnie ten wiek podaje jako graniczną wartość.

Biorąc jednak pod uwagę aspekty zdrowotne fotelik dla niemowlaka nie będzie do końca najlepszym rozwiązaniem. W opinii specjalistów, wożenie niemowlaka w foteliku rowerowym może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego, mięśni oraz oczywiście kręgosłupa. Pomimo faktu, iż producenci fotelików rowerowych dopuszczają możliwości przewożenia w nich niemowląt, z wymienionego powyżej powodu, nie zaleca się przewożenia w nich dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1 roku.

Pomimo tego, iż na rynku dostępnych jest wiele fotelików rowerowych dla niemowląt, w przypadku chęci przewożenia dziecka w wieku niemowlęcym warto rozważyć zakup wózeczka przyczepki. Specjalnie w tym celu skonstruowane 2 lub 3-kołowe przyczepki, wyposażone w osłony chroniące dziecko przed wiatrem i opadami, posiadające wielopunktowe pasy bezpieczeństwa, sprawdzą się dużo lepiej niż fotelik rowerowy dla niemowlaka.

Fotelik rowerowy – do jakiego wieku go używać?

Jeśli chodzi o maksymalny wiek dziecka, to zgodnie z polskim prawem mamy obowiązek przewożenia go w foteliku rowerowym do momentu ukończenia przez nie siedmiu lat. Producenci fotelików rowerowych dla dzieci podają nie wiek, ale maksymalną wagę dziecka dla każdego modelu fotelika. I tak modele fotelików rowerowych dla dzieci montowanych na przodzie lub ramie, oraz niektóre montowane z tyłu roweru mogą być używane z obciążeniem do 15 kg. Natomiast spora część modeli fotelików na tył roweru ma maksymalne obciążenie 22 kg.

Jakie cechy powinien posiadać dobry fotelik rowerowy?

Pamiętajmy, że podstawową funkcją fotelika rowerowego jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Koniecznie zweryfikujmy zatem czy wybrany fotelik posiada wszystkie wymagane atesty i certyfikaty.
Zanim sfinalizujemy zakup, sprawdźmy, jak dziecko siedzi w danym foteliku, żeby upewnić się, że jest fotelik rowerowy jest do niego dobrze dopasowany i dziecko będzie się czuło w nim komfortowo podczas jazdy. W szczególności sprawdźmy czy:

  • głowa dziecka jest dobrze chroniona i ma podparcie
  • podnóżki fotelika mają odpowiednie zapięcia (zapobiegające włożeniu nogi w szprychy roweru) i można je dopasować do wzrostu naszego dziecka
  • zamontowane w foteliku pasy bezpieczeństwa uniemożliwiają samodzielne odpięcie przez dziecko w czasie jazdy na rowerze (idealnie, jeśli pasy są pięciopunktowe)
  • fotelik rowerowy jest wygodnie wyprofilowany
  • fotelik nie ma żadnych ostrych, niebezpiecznych dla dziecka krawędzi

Na rynku dostępna jest ogromna oferta fotelików rowerowych dla dzieci. Można je podzielić na trzy grupy w zależności od miejsca zamocowania fotelika na rowerze dorosłego. Warto sprawdzić jakie cechy posiada każda w tych grup. Poznanie ich wad i zalet znacznie ułatwi nam wybór najlepszego i najbardziej odpowiedniego fotelika.

Foteliki rowerowe na przód roweru

Fotelik rowerowy na przód montowany jest do kierownicy roweru. Jest to idealny fotelik rowerowy dla niemowlaka. Maksymalna waga dziecka dla tego rodzaju fotelika to 15 kg. Taki fotelik ma wiele zalet.

Najważniejsze zalety fotelika na przód roweru:

  • podczas jazdy na rowerze przez cały czas widzimy dziecko i możemy zareagować, gdy coś się dzieje, widzimy, kiedy maluch zaśnie
  • podróżujące w tego typu foteliku dziecko ma lepszy kontakt z nami
  • w foteliku na przód dziecko podczas jazdy widzi drogę przed sobą, dzięki czemu przejażdżka jest dla malucha bardziej interesujące
  • z punktu widzenia rodzica kierującego rowerem, jazda z fotelikiem z przodu jest dosyć stabilna

Wady fotelika na przód

Do wad fotelika na przód roweru, bez wątpienia zaliczyć można wystawianie dziecka na wiatr i zderzenia z owadami oraz delikatne ograniczenie w manewrowaniu kierownicą. Do dyskomfortu przy prowadzeniu roweru można się jednak przyzwyczaić. Tego typu fotelik rowerowy jest dostosowany do mniejszych dzieci, będzie nam również w związku z tym służył krócej.

 

fotelik rowerowy z szybką osłonką

 

Aby wiatr i owady nie stanowiły problemu, wystarczy wybrać fotelik rowerowy z szybką. Najczęściej szyba jest demontowana i montowana zależnie od potrzeb. Szybki wykonane są z transparentnego, solidnego tworzywa.

Jak montować foteliki rowerowe na przód roweru?

Montaż fotelika na przód jest to wyjątkowo prosty. Najważniejsze to dobrze przykręcić dołączony do fotelika uchwyt do wspornika kierownicy. Zawsze postępujmy przy tym zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi fotelika. Kiedy uchwyt będzie już stabilny, samo nałożenie fotelika rowerowego jest dziecinnie proste. Najczęściej uchwyt i fotelik posiadają specjalne bolce i otwory, dzięki którym można połączyć je ze sobą jednym ruchem.

Fotelik rowerowy na ramę

Fotelik na ramę to chyba najrzadziej spotykany typ fotelika rowerowego, a szkoda, bo ma naprawdę wiele zalet. Ten typ fotelika na rower dla dziecka montuje się między kierownicą a siodełkiem. Fotelik na ramę, podobnie jak fotelik na przód roweru, umożliwia pełną kontrolę nad przewożonym w nim dzieckiem sytuacji oraz kontakt wzrokowy z maluchem.

 

fotelik rowerowy na ramę

 

Zalety fotelika rowerowego na ramę

Fotelik rowerowy montowany na ramie uprzyjemnia maluchowi podróżowanie, ponieważ dziecko siedzi on przodem do kierunku jazdy. Dodatkowo jest ono chronione ramionami rodzica. Co ważne, foteliki rowerowe na ramę zapewniają największą równowagę dla rodzica, ponieważ nie zmienia położenia środka ciężkości roweru.

Dodatkową zaletą jest również to, iż niektóre modele fotelików rowerowych na ramę wyposażone są w funkcję spania – specjalną podpórkę z miękką wyściółką z przodu, na której dziecko może się oprzeć w wygodnej i naturalnej pozycji.

Wady fotelika na ramę

Główną wadą fotelika na ramę jest to, że mamy go między nogami, co może nieco utrudniać jazdę

Jak montować foteliki rowerowe przeznaczone na ramę?

Wbrew pozorom możliwość ich używania nie jest ograniczona do rowerów górskich czy szosowych, które posiadają ramę. Fotelik rowerowy na ramę można bez problemu zamontować nawet do roweru damskiego. W zestawie znajduje się bowiem specjalny stelaż, który mocujemy przykręcając jeden koniec pod kierownicą, drugi pod siodełkiem. Na ten stelaż nakłada się fotelik.

Foteliki na ramę przeznaczone są dla mniejszych dzieci ważących do 15 kg.

Fotelik rowerowy na tył

Fotelik na tył to chyba najpopularniejszy rodzaj fotelika rowerowego dla dziecka. Ponieważ wiele modeli wytrzymuje obciążenie do 22 kg, taki fotelik starcza na dłużej, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Zalety fotelika montowanego z tyłu roweru

Foteliki na tył roweru są ogólnie większe, dlatego lepiej sprawdzą się w przypadku starszych, kilkuletnich dzieci. Szczególnie, że siedzącego z tyłu malucha trudniej kontrolować i obserwować. Starsze dzieci nie wymagają tego w takim stopniu jak niemowlaki, mogą zatem spokojnie podróżować siedząc w foteliku znajdującym się na tyle roweru. To największa zaleta fotelika na tył.

Wady fotelika na tył

Do nielicznych wad tego fotelika rowerowego na tył zaliczyć można między innymi utrudnione wsiadanie na rower w przypadku rowerów z ramą (należy uważać, żeby nie uderzyć dziecka nogą) oraz mniejsza stabilność roweru, którego środek ciężkości przesuwa się do tyłu.

Sposoby montowania tylnego fotelika rowerowego

Foteliki na tył roweru dzielą się ze względu na sposób montażu. Na rynku dostępne są foteliki montowane na ramie oraz takie, które montuje się pod siodełkiem lub na bagażniku. Czy jest między nimi istotna różnica

Wybierając fotelik montowany na ramie, pod siodełkiem, po pierwsze nie musimy mieć bagażnika. Po drugie ten typ fotelika na tył sprężyście porusza się razem z rowerem, dzięki czemu dla dziecka jazda jest bardziej komfortowa i bezpieczna dla małego kręgosłupa. Konstrukcja tego rodzaju fotelika stanowi bowiem naturalną amortyzację, którą docenimy szczególnie na wyboistych drogach czy nierównych leśnych ścieżkach.

Jeżeli poruszamy się rowerem głównie po równym asfalcie i ścieżkach rowerowych, wersja fotelika na tył montowanego na bagażniku będzie równie dobra. Ten typ fotelika jest na pewno bardzo stabilny, jednak dużo bardziej przenosi drgania i nierówności.

Aby wyeliminować tę niedogodność, warto zainwestować w fotelik rowerowy z amortyzacją. Jest to bardzo korzystne dla dziecka, którego system kostny dopiero się rozwija.

Jak zamontować fotelik na tył roweru zakładanego pod siodełkiem?

W zamontowaniu fotelika na tył, zakładanego pod siodełkiem pomaga specjalny system. Wystarczy założyć, na znajdującą się pod siodełkiem roweru rurę, załączoną do zestawu głowicę. Głowica ta połączona jest ze specjalnymi, podtrzymującymi fotelik prętami. To rozwiązanie umożliwia montaż fotelika na tył na każdym typie roweru.

Jak zamontować fotelik na bagażnik?

Fotelik rowerowy na bagażnik montuje się równie łatwo. Foteliki te wyposażone są w specjalny adapter, które mocuje się do bagażnika rowerowego. Następnie wystarczy nałożyć na niego fotelik. Niektóre modele fotelików montowanych na rowerowym bagażniku posiadają dodatkowo jednopunktowy pas przyczepiany do ramy dla większego bezpieczeństwa przewożonego nim dziecka.

 

dziecięcy fotelik rowerowy

 

Foteliki rowerowe w funkcją spania

W przypadku malutkich dzieci zalecane są możliwie krótkie wypady rowerowe. Jednak ze starszakami możemy spokojnie wybrać się na dłuższą wyprawę. Najczęściej zdarza się, że zmęczony eskapadą brzdąc zasypia w foteliku rowerowym. W teorii dziecko nie powinno spać w foteliku podczas jazdy rowerem, ale w praktyce czasem nie da się tego uniknąć. Dlatego warto wybrać model fotelika, który mu to umożliwi i uczyni bezpiecznym. Jest to tak zwany fotelik rowerowy z funkcją spania. Oznacza to, że oparcie fotelika można odchylać do tyłu, ułatwiając dziecku wygodne oparcie głowy.

Fotelik rowerowy funkcją spania najczęściej wyposażony jest w odchylane oparcie posiadające kilka ustawień. Maksymalny kąt odchylenia oparcia takiego fotelika zależy od konkretnego modelu i waha się od kilkunastu do około dwudziestu dwóch stopni. Co bardzo ważne, fotelik z funkcją spania musi mieć również zabezpieczenia z obu stron głowy, aby spanie było wygodne i bezpieczne. Zwróćmy na to szczególną uwagę.

Jeżeli zdarza nam się wybierać na dłuższe wyprawy rowerowe i na miejsce wycieczki docieramy samochodem, na pewno zainteresuje nas fotelik rowerowy z rozkładanym oparciem. Zajmie o wiele mniej miejsca w bagażniku i można go wygodnie przenosić.

Konstrukcja fotelika rowerowego z funkcją spania umożliwia przewożenie dziecka w pozycji półleżącej. Pozycja ta jest najbardziej odpowiednia i w pełni bezpieczna dla kręgosłupa małego dziecka. Warto bowiem pamiętać, że masa ciała dziecka rozłożona jest w zupełnie innych proporcjach, niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. W przypadku dziecka, najcięższą częścią ciała jest jego główka, która stanowi 25% masy całego ciała. Kiedy podróżujące w foteliku rowerowym dziecko, znajdujące się w pozycji siedzącej, zaśnie jego główka będzie bezwładnie opadać do przodu. Nierówna powierzchnia pod kołami roweru, hamowanie i ruszanie mogą doprowadzić wtedy do nadwyrężenia kształtującego się dopiero kręgosłupa i mięśni w części szyjnej śpiącego dziecka. Aby nie zrobić zatem krzywdy dziecku należy przewozić je w bezpiecznej pozycji półleżącej. Takiego typu podróże rowerowe możliwe będą tylko w przypadku opisanego rodzaju fotelika dla dziecka. W trosce o bezpieczeństwo i komfort dziecka warto zatem zainwestować w solidny fotelik rowerowy z funkcją spania.

O czym należy pamiętać korzystając przewożąc dziecko w foteliku rowerowym?

Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, jaki model fotelika rowerowego wybierzemy dla swojego dziecka, najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Podczas podróży w foteliku rowerowym dziecko obowiązkowo musi mieć kask. Zamontujmy również na foteliku odblaski dla zwiększenia widoczności. Zanim ruszymy, upewnijmy się, że dziecko siedzi komfortowo w wnętrzu fotelika, jest prawidłowo zapięte pasami bezpieczeństwa, a jego nóżki umieszczone w znajdujących się w foteliku podnóżkach, dzięki czemu dziecko nie dotknie nóżkami szprych roweru.

Jeżeli wszystko jest sprawdzone i gotowe, wystarczy wskoczyć na siodełko i wyruszyć we wspólną, pełną przygód podróż.

[product category_id="485" slider="true"]

Komentarze do wpisu (5)

24 kwietnia 2020

Bardzo podobają mi sie foteliki thule - cenie sobie je za minimalizm. Nie są przesadnie ozdabiane. dodatkowo niezawodne materiały w nich użyte i poziom bezpieczeństwa jaki gwarantują sa po propstu najlepsze. Obecnie wożę mojego malucha w foteliku Yepp Nexxt Maxi Rack Mount https://www.rowertour.com/p/176212/thule-yepp-nexxt-maxi-rack-mount-fotelik-dzieciecy-mietowy Jest to fotelik na bagażnik, ale thule me też takie foteliki które się obejdą bez bagażnika. W Szwecji sa bardzo rygorystyczne wymogi dla sprzętu do przewożenia dzieci i a foteliki wszystkie te wytyczna spełnia na 6 z + :)

5 maja 2022

Jak nazywa się fotelik ze zdjęcia? Gdzie można go znaleźć?

20 maja 2022

using levitra everyday Qsnbxo https://newfasttadalafil.com/ - viagra vs cialis Otrnsx buy generic cialis online cheap Brolqr Zithromax Official Website Adayju https://newfasttadalafil.com/ - cialis online india Lovqdv Zithromax Symptoms

5 listopada 2022

Many chemotherapeutic agents can lead to neuropathy and can result in long term disability in patients generic cialis no prescription The adjusted odds ratio for any statin use and cancer at any site were 1

7 stycznia 2024

In all of these trials, trastuzumab was generally well tolerated, but cardiac toxicity particularly when the antibody was combined with anthracyclines was an unexpected adverse effect does aspirin work like viagra

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl