Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Jakie kolory do pokoju dziecka? Wybierz najlepsze barwy!
Jakie kolory do pokoju dziecka? Wybierz najlepsze barwy!
0

Jakie kolory do pokoju dziecka?

Kolory w życiu każdego dziecka są ważne, ponieważ wpływają na samopoczucie i emocje. Aby pociechy rozwijały się prawidłowo, należy je w odpowiedni sposób stymulować. Do pokoju dziecka wybieraj więc tylko takie odcienie, które będą mu dobrze służyć.

Dziecięca przestrzeń zwykle jest pełna kolorów. Pokój malucha nigdy nie będzie jednolity, ponieważ wyposażenie, ubranka czy też zabawki mają swój odcień i wpływają na cały wystrój pomieszczenia. Pomocne jest tworzenie neutralnych baz, kreujących przyjazną scenografię. W wyborze konkretnych odcieni weź pod uwagę wiek swojej latorośli i jej osobowość – indywidualne dopasowanie ma znaczenie, ponieważ każdy maluch jest inny. Przekonaj się, jakie kolory do pokoju dziecka będą najlepsze.

Barwy wnętrz stymulują na dzieci – psychologia kolorów 

Psychologia kolorów podpowiada, że barwa jest czymś więcej niż tylko zjawiskiem optycznym. Każdy człowiek kojarzy odcienie z emocjami – również dzieci. Kolory potrafią wywoływać przyjemność, szczęście, niepokój, energię. U dorosłego człowieka barwy są zakorzenione w jego osobistych doświadczeniach. U dzieci, które je dopiero poznają, tworzą określoną symbolikę, która pozostaje z nimi na całe życie, dlatego to, jakie tonacje będą tworzyć otoczenie Twojego malucha, jest istotne. Każdy odcień aktywuje umysł i ma ukryte znaczenie. 

Biały kolor w pokoju dziecka – to symbol niewinności i czystości, który oznacza uzdrowienie i spokój. Wiąże się z doskonałością. Jego zaletą jest neutralny charakter, ale nadmiar bieli powoduje poczucie chłodu, dlatego warto urozmaicić go innymi barwami.

Szary kolor w pokoju dziecięcym – jego neutralny charakter pomaga w wyciszeniu i sprzyja koncentracji. Szary kolor w pokoju dziecka można łączyć z innymi barwami, dlatego sprawdzi się w duecie z kolorowymi zabawkami i dodatkami.

Pastelowy błękit w pokoju dziecka – kolor nieba uspokaja i relaksuje – dziecko czuje się w nim bezpiecznie i spokojnie. Błękit ułatwia zasypianie, dlatego w pokoju malucha świetnie sprawdzą się nie tylko niebieskie ściany, ale także narzuty na łóżeczko czy też pościel.

Stonowany fiolet i róż w dziecięcym pokoju – takie kolory pozytywnie wpływają na układ nerwowy dziecka. Pobudzają wyobraźnię i kreatywne myślenie. Pięknie łączą się z bielą i szarością. 

Zielony kolor w dziecięcym pokoju – wspomaga koncentrację i odpręża, a więc idealnie nadają się do pokoju małego ucznia. Zieleń uspokaja i pomaga w radzeniu sobie ze stresem.

Żółty i pomarańczowy kolor w pokoju dziecka – słoneczne kolory poprawiają nastrój i dodają energii. Żółty usprawnia pamięć i pomaga w nauce, a pomarańczowy zwiększa apetyt. Psychologowie jednak nie polecają ostrych tonacji i stosowanie takich barw w dużej ilości, ponieważ mogą nadmierni drażnić.

Czerwony kolor w pokoju dziecka – intensywna czerwień pobudza i dodaje energii, ale zbyt długie przebywanie w takim otoczeniu powoduje rozdrażnienie i zmęczenie, dlatego kolor polecany jest wyłącznie w kilku dodatkach.

Czarny kolor w pokoju dziecka – ułatwia zasypianie oraz pomaga w koncentracji, dobrze też koi nerwy. W dzieciach wzbudza jednak negatywne skojarzenia. Nie należy więc go nadużywać, ale za to jest doskonały w dodatkach. 

W pokoju dziecka można łączyć harmonijnie ze sobą kolory, temperując ostrości jednych barw i dodając energii innym. Jednak, by wykreować przyjazny klimat, w którym dziecko będzie się czuło dobrze, nie należy używać wielu tonacji – wystarczą maksymalnie 2-3 kolory.

 

 kolor ścian w pokoju dziecka

Zasady doboru koloru do pokoju dziecka

Kolor powinien być wykorzystany do zbudowania odpowiedniego klimatu dziecięcej przestrzeni. Ma on nie tylko dekoracyjne znaczenie, ale także praktyczne, dlatego tak dobieraj barwy do dziecięcego pokoju by: 

  • wyznaczały poszczególne strefy – kolor może doskonale dzielić pokój dziecięcy na funkcjonalne obszary – nauki, odpoczynku i zabawy,
  • były dopasowane do wieku i osobowości dziecka – inne odcienie preferują dziewczynki, inne chłopcy, poza tym kilkulatek potrzebuje bardziej zdecydowanych barw niż nastolatek,
  • stanowiły harmonijne połączenia – baza, czyli ściany zawsze powinny być neutralne i spokojne, a dodatki bardziej wyraziste,
  • były przeznaczone do dziecięcego pokoju – to ma znaczenie przede wszystkim w przypadku doboru emulsji, która powinna być certyfikowana, bezpieczna i najlepiej łatwo zmywalna,
  • odpowiednio stymulowały – wybierz takie barwy, które będą sprzyjać dziecku.

W dekoracji dziecięcej przestrzeni liczy się spójność, dlatego warto kolor dopasować do stylistyki wnętrza. W skandynawskiej aranżacji będzie dominowała biel i dekoracje z jasnego drewna, a w pokoju retro – zgaszone pastele i szarości. Zarówno kolory ścian, jak i mebli powinny się wzajemnie dopełniać. 

Kolory ścian w dziecięcym pokoju powinny być jasne i neutralne, wtedy będą dobrą bazą dla dziecięcych mebli i dekoracji. Na ścianach pokoju dziecka sprawdzi się biel, krem, jasne szarości i pastele. Takie odcienie sprawią, że pokój dziecięcy nabierze delikatnego klimatu. Mocniejszy kolor w pokoju dziecka można zastosować na jednej ścianie lub jej fragmencie używając jednolitych farb i wzorzystych tapet. 

Kolor mebli w pokoju dla dziecka to przede wszystkim naturalistyczne odcienie drewna – od bardzo jasnych, po ciemniejsze. Białe i jasnoszare meble nie wychodzą z mody – są idealne do każdego wieku dziecka, choć u nastolatków spotyka się raczej odcienie grafitu, a nawet czerni. Popularne są także jasne pastele: błękit, róż, seledyn i mleczna żółć. 

Kolor dekoracji w dziecięcej przestrzeni może być bardziej energiczny. W ozdobach do pokoju dziecka spotyka się bardziej nasycone barwy i mocne zestawienia: grafit – żółty, biel z błękitami, różem, seledynem i jasną szarością, a do tego wyrazista czerń. Popularne są dekoracje w postaci naturalnych odcieni lnu, wikliny i litego drewna. Wybierając kolory do pokoi dzieci starszych, najlepiej kierować się preferencjami młodej osoby. Ekscentryczne dodatki w odcieniu intensywnej czerwieni, żółci i zieleni są jak najbardziej wskazane, ale tylko jako nieliczne akcenty w celu ożywienia neutralnej stylizacji.

Urządzając pokój dziecka, należy pamiętać o harmonii – jeśli ściany są stonowane i neutralne, dobierz meble, które będą się wyróżniać na ich tle. Jeśli wprowadzasz ożywcze kolory ścian do przestrzeni, to postaw z kolei na stonowane meble i dodatki.

Dobór kolorów do pokoju, a wiek dziecka

Preferencje kolorystyczne dzieci kształtują się ostatecznie około 2. roku życia i mają silny związek z temperamentem. Wraz z dorastaniem ich preferencje mogą ulegać zmianie, co jest naturalne. Aranżując dziecięcy pokój, weź pod uwagę wiek latorośli, ponieważ inaczej widzi kolory noworodek, a inaczej uczeń.

Kolory w pokoju niemowlaka i dziecka do 3 lat

Noworodki postrzegają świat jako zbiór zamazanych kształtów. Drugi miesiąc życia to czas, w którym odróżniają już kolor żółty od zielonego, a potem żółty od czerwonego. Na przełomie 3 i 4 miesiąca życia, niemowlę rozpoznaje już pełen zakres barw. W pokoju małego dziecka im mniej tym lepiej, dlatego użyj maksymalnie dwóch kolorów – mogą to być odcienie tej samej barwy. Egzamin zdadzą czyste i podstawowe kolory: biały, szary, żółty, zielony. Możesz użyć kontrastu, np. bieli z czernią, by pobudzić umysł maluszka.

Kolory w pokoju przedszkolaka

Małe dziecko nie rozróżnia dobrze pasteli, ale przedszkolak tak, dlatego w jego pokoju sprawdzą się błękity, pudrowe róże i seledyny. Mogą pojawić się także wyraziste dekoracje w postaci wzorzystego muralu na jednej ze ścian, geometrycznych dywanów czy bajkowych naklejek. Neutralną scenografię może ożywić efektowny puf w żywym kolorze i poduszki.

Kolory w pokoju ucznia 

Chłodne barwy dla dziecka, które się uczy, są dobre, choć ciepłe również nadają się do kreowania domowo-szkolnej przestrzeni – dodają energii, nastrajają pozytywnie i stymulują do działania. Nie można jednak z nimi przesadzić, ponieważ mogą zakłócić harmonię. Celuj w zieleń, która uspokaja, delikatne pastele też są dobre, podobnie jak szarości. Możesz zastosować dwa kolory na ścianach pokoju ucznia, wyznaczając dwie różne strefy.

Kolory w pokoju nastolatka 

Nastolatek lubi być trendy i staje się indywidualistą, dlatego kolory do pokoju nastolatka należy dobrać do jego upodobań. Modne są połączenia szarości z intensywnymi barwami – bielą, czernią, żółcią i zielenią. Szary wycisza, łagodzi emocje, pomaga się skupić i formułować myśli. Natomiast mocne akcenty wyzwalają energię.

 

kolory w dziecięcym pokoju

Jakie kolory dobrać dla dziewczynki, a jakie dla chłopca?

U maluchów najczęściej spotyka się róż i błękit, aktualnie w modnych, przydymionych pastelach. Dziewczynki oprócz różu preferują również fiolet, który mocno zwraca ich uwagę – w aranżacji pokoju im miej nasycony, tym lepiej. W aktualnych trendach popularny jest odcień veri peri, który ma delikatną domieszkę niebieskiego. Delikatnie będzie się prezentować w pokoju u dziewczynek czysta biel, kremy i beże. U chłopców dominują kolory błękitnego nieba i ożywczej zieleni w dodatkach. Z mody nie wychodzi kontrast czerni z bielą oraz grafitu z żółcią. Uniwersalny będzie szary odcień, oliwka czy mięta, która sprawdzi się w pokoju rodzeństwa.

Kolory w dziecięcym pokoju podyktowane są także stylem i tematem przestrzeni. W małych wnętrzach warto korzystać z jasnych aranżacji minimalistycznych i skandynawskich – wtedy pokój rozświetla biel, przełamana pastelowymi lub drewnianymi dodatkami. W przestrzeniach retro spotyka się beże, pastele i brązy, a w leśnym pokoju dziecięcym łączy się różne odcienie zieleni z szarością i ożywia mocno przygaszoną żółcią, pomarańczą i czerwienią. W nurcie boho znajdziesz więcej kolorów i dodatków, ale nie powinny być one zbyt ostre, podobnie jak w stylu pałacowym – małe księżniczki unikają aktualnie mocno cukierkowych różów na rzecz pastelowych wersji, które łączą z bielą, szarością i srebrnymi dodatkami. 

Jakie kolory do pokoju dziecka będą najlepsze? Wybierając kolor ścian, kieruj się charakterem wnętrza, trendami i upodobaniami malucha, pamiętaj przy tym, że:

  • lepszym kolorem bazowym są neutralne i pastelowe odcienie,
  • intensywnie nasycone barwy stosuje się tylko jako ożywcze akcenty,
  • ściany i meble nie powinny być w takim samym kolorze – muszą różnić się choćby odcieniami,
  • niemowlaki dobrze tolerują jasne barwy i kontrasty,
  • uczniowie potrzebują sprzyjających nauce kolorów – szarości, zieleni i pasteli,
  • najbardziej uniwersalnym kolorem jest biel.

Barwy mają ogromne znaczenie dla delikatnej i kształtującej się sfery uczuciowej dziecka, dlatego mocno wpływają na jego rozwój. Rodzice powinni z rozwagą dobierać kolory. Kierując się wiedzą naukową, można spotęgować pozytywny i zminimalizować negatywny wpływ barw.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl