Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Pierwszy stolik i krzesełko dziecka – od kiedy stosować i jak właściwie dobrać?
Pierwszy stolik i krzesełko dziecka – od kiedy stosować i jak właściwie dobrać?
0

Od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka?

Jeżeli Twój maluch skończył 15 miesięcy, czas rozejrzeć się za odpowiednim stolikiem i krzesełkiem. To ważne meble w rozwoju dziecka, które będą mu towarzyszyć w jedzeniu, zabawie i nauce. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając taki zestaw.

To, od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka zagoszczą w przestrzeni malucha, zależy od jego rozwoju. Dziecko, żeby mogło właściwie korzystać z mebli, powinno już samo siedzieć i kontrolować ruchy ciała. Stolik i krzesełko należy odpowiednio dopasować do wzrostu bobasa. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego dokładnie zwróć uwagę na wykonanie i stabilność produktów.

 

W jakim wieku dziecko może usiąść samodzielnie przy stoliku?

Zanim dziecko zostanie zaproszony do samodzielnego siedzenia przy stole, wcześniej ćwiczy swoją sprawność. Pierwsze testy przechodzi w wysokim krzesełku, do którego należy wkładać dziecko wtedy, gdy głowę, plecy i barki utrzymuje w pozycji pionowej i pewnie siedzi. Z reguły jest to pomiędzy 7 a 9 miesiącem życia. Taka nauka siedzenia trwa co najmniej pół roku. To, od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka będą mu potrzebne w samodzielnym użytkowaniu, zależy od jego gotowości. Nie przyspieszaj tego procesu. Jako rodzic musisz dokładnie wsłuchać się w potrzeby maluszka. Jeśli zaczyna przejawiać chęć rysowania i samodzielnego trzymania sztućców, wtedy należy pomyśleć o zestawie w postaci stolika z krzesełkiem. Z reguły odbywa się to w wieku 1,5 – 2 lat. Twórcze działania są naturalne i niezbędne do poprawnego wzrostu dziecka, dlatego warto zainwestować w porządny, ergonomiczny stolik i wygodne krzesełko. Rynek oferuje ogromną różnorodność produktów. Pamiętaj jednak, że nie kupujesz mebli dla siebie. Muszą być dostosowane do dziecka. W wyborze kieruj się umiejętnościami latorośli, jego wzrostem i wagą.

 

stolik i krzesełko w pokoju dziecka

 

Funkcjonalność to klucz do właściwego doboru pierwszego stolika i krzesełka dla dziecka

Zadanie, jakie ma spełniać stolik i krzesełko dla dziecka jest ogromnie ważne. To przyszłe centrum dowodzenia kreatywnością. Miejsce, przy którym maluch będzie rozwijał swoją wyobraźnię i stawał się niezależny. Stolik i krzesełko muszą zapewniać maksymalną wygodę do pracy. Stolik powinien gwarantować praktyczny i stabilny blat do przeprowadzenia szeregu eksperymentów przy użyciu zabawek i akcesoriów biurowych. Weź pod uwagę, że w tym miejscu dziecko będzie także spożywało posiłki. Krzesełko musi gwarantować łatwy dostęp do obszaru roboczego, swobodę ruchów i bezpieczeństwo.

 

stoli i krzesełka dla dzieci

 

Jak dobrać pierwszy stolik i krzesełko dla dziecka?

Zanim wybierzesz konkretny model stolika z krzesełkiem, najpierw dostosuj meble do dziecka. Zwróć uwagę na wielkość, kolor i ergonomię. Jak dopasować pierwszy stolik i krzesełko dla dziecka? Maluch siedząc powinien:

  • mieć wyprostowaną sylwetkę,
  • stopy płasko stawiać na podłodze,
  • swobodnie sięgnąć do stolika, opierać się na łokciach lub przedramionach,
  • mieć pod blatem wolną przestrzeń do swobodnego ruchu nóg.

Estetyka dziecięcych mebli ma znaczenie, ale zawsze w zderzeniu z funkcjonalnością schodzi na drugi plan. Od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka zagoszczą w pokoju, będą coraz częściej eksploatowane. Rozejrzyj się za wersją praktyczną. Zawsze wygrywają: dokładne dopracowanie, gładkość powierzchni i zaokrąglone kształty. To szczegóły, ale mocno wpływające na bezpieczeństwo dziecka. Zwróć uwagę czy zakończenia wsporników są stabilne, wyposażone w odpowiednie filce i nakładki, które zapobiegną przesuwaniu.

 

krzesełko i stolik do pokoju dziewczynki

 

Wielkość pierwszego stolika i krzesełka dla dziecka

Rozmiar mebli dla dziecka ma znaczenie, ponieważ pomoże uniknąć w przyszłości wad postawy. Krzesełko i stolik nie mogą być one ani za duże, ani za małe. W polskim prawie istnieją normy, które określają grupy wzrostu dzieci. Do nich przyporządkowuje się odpowiednie gabaryty mebli. Dla najmłodszych dzieci, które mają około 80-95 cm wysokości, blat stolika powinien być umieszczony od podłogi w odległości 40 cm, a krzesełko 21 cm. Jeśli maluch podrośnie i mierzy około 93-116 cm (2-3 lata), należy podnieść wysokość blatu o 60 cm, a siedziska o 50 cm. Ważne jest także oparcie krzesełka – powinno podpierać plecy i kończyć się tuż za linią łopatek.

 

Rodzaje stolików i krzesełek dla dzieci

To, na jaki zestaw mebli się zdecydujesz, zależy od charakteru Twojego dziecka i czego ono potrzebuje na danym etapie rozwoju. Jeżeli to urodzony artysta warto zapewnić mu większy blat do pracy. Swobodnie będzie mógł rozłożyć liczne kartki do rysowania i akcesoria. Do wyboru masz następujące rodzaje:

  • klasyczne zestawy – to prosty stolik z krzesełkiem w minimalistycznej, najprostszej postaci,

  • meble z regulowaną wysokością – produkty w takiej opcji rosną razem z dzieckiem; blat stolika możesz ustawiać na różnych wysokościach, łatwo dopasowując go do wzrostu malucha,

  • funkcjonalne komplety – dodatkowe akcesoria stolika ułatwią organizację zadań, zapewnią porządek i planowanie pracy; zachęcają do majsterkowania i pobudzą do tworzenia ciekawych czynności; wybieraj stoliki z pojemnikami i uchylnym blatem; zamontowanie takich elementów zwiększa atrakcyjność mebli,

  • edukacyjne zestawy – to propozycje stolików dla dzieci, które w blacie mają wbudowane kreatywne i zmienne plansze; pozwalają na poznawanie liter, cyfr i godzin; można na nich ustawiać zwierzęta, budowle z klocków, tory, drogi czy pojazdy; żadne dziecko nie przejdzie obojętnie obok takiej wersji,

  • meble kompatybilne – meble 6w1 lub 8w1 to produkty z ogromnym potencjałem; są jednocześnie proste i maksymalnie funkcjonalne; mają regulowane blaty zarówno w stole, jak i krzesełku oraz zapewniają nieograniczone możliwości zastosowania.

Nie bez znaczenia pozostaje również design. Aktualnie króluje minimalizm i proste, surowe formy. Na rynku dostępne są także bardziej urzekające wzory, dlatego bez problemu znajdziesz taki zestaw, który najlepiej wpisze się w aranżację projektowanego pokoju.

 

stolik z krzesełkami dla dziecka

 

Jak dobrać kształt pierwszego stolika dla dziecka?

Wybieraj mebelki o ergonomicznym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem są modele z regulowanym kątem nachylenia. Idealny jest okrągły kształt blatu, jednak zabiera więcej miejsca i jest mniej praktyczny dla jednego dziecka. Do małych przestrzeni, kiedy stolik musisz ustawić pod ścianą, praktyczniejsze będą kwadratowe formy. Prostokątny blat zdaje egzamin, kiedy dziecko potrzebuje wokół siebie więcej akcesoriów. Warto zwrócić także na faliste, asymetryczne blaty. Delikatne wycięcie pozwala na łatwiejsze dopasowanie mebla do sylwetki maluszka i nieograniczoną swobodę w sięganiu po oddalone przedmioty.

 

Z jakich materiałów wybrać stolik i krzesełko dla malucha?

Plastikowe stoliki i krzesła dla dzieci są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Jednak są wiotkie, chwiejne i zapewniają mniejszą stabilność niż modele drewniane. Najlepszym wyborem są produkty naturalne. Drewno jest przyjaźniejsze dla zdrowia, trwalsze i bardziej eleganckie. Najbardziej szlachetne i wytrzymałe jest drewno dębowe, ale ono jest dość ciężkie, ze względu na swoją gęstość. Na rynku spotkasz optymalne odmiany z sosny. Stoliki i krzesełka wykonane z tego surowca mają piękną, jasną strukturę i gwarantują dużą stabilność. Alternatywą dla drewnianych mebli dziecięcych są modele wykonywane z płyt MDF, które wyglądem nie ustępują drewnie. Dość popularne są także lekkie sklejki.

 

Polecane kolory stolików i krzeseł dla małych dzieci

Stawiaj na neutralność. Od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka pojawią się w dziecięcej przestrzeni, będą stanowiły ważne centrum. Warto wybrać takie kolory, które dobrze wpiszą się w wystrój wnętrza. Najbardziej przyjazne są odcienie naturalnego, litego drewna – mają ciepły i kojący charakter. Dobrze wpisują się w aranżacje dziecięcych wnętrz. Ogromną popularnością cieszą się modele skandynawskie, czyli białe wersje blatów i siedzisk połączone z drewnianymi wspornikami. Hitem aktualnych aranżacji jest także mleczna szarość, która jest ponadczasowa. Jej uniwersalność pozwala zakupić komplet w takim odcieniu zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Modne są także delikatne pastele, szczególnie w tonacji pudrowego różu, jasnego błękitu, seledynu i mlecznej żółci. Wszystkie wymienione kolory sprzyjają koncentracji i uspokajają. Unikaj mebli zbyt jaskrawych i ciemnych.

 

drewniany stolik z krzesełkami w pokoju dziecięcym

 

O czym jeszcze pamiętać wybierając stolik i krzesełko dla dziecka?

Meble dla dzieci powinny spełniać odpowiednie standardy jakości i bezpieczeństwa. Muszą mieć atesty typu „CE”, ale również certyfikaty potwierdzające, że produkty spełniają wymogi ekologiczne. Oznacza to, że przy ich produkcji wyeliminowano toksyczne materiały. Dzięki temu dziecięce stoliki i krzesełka są w pełni bezpieczne dla dzieci, a ich produkcja nie szkodzi środowisku. Alergikom poleca się meble z rekomendacją PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego).

Istotne jest miejsce do pracy przy blacie. Wyznacz spokojną strefę, w jasnym miejscu. Jak ustawić pierwszy stolik i krzesełko dla dziecka? Meble powinny charakteryzować się swobodnym dostępem. Maluch powinien móc z nich skorzystać w dowolnej chwili. Kiedy tylko poczuje ochotę do zabawy lub rysowania, bez zastanowienia siada na krzesełku przy stoiku i oddaje się twórczym działaniom. W dużym pomieszczeniu możesz wydzielić edukacyjną strefę ustawiając stolik i krzesełko na środku. Jeśli dziecięcy pokój jest niewielki, zadbaj o bezpieczne ciągi komunikacyjne i zorganizuj taki kącik w rogu lub przy ścianie. Pamiętaj o dobrym oświetleniu. Im bliżej okna ustawiony jest stolik z krzesełkiem, tym lepiej.

Od kiedy stolik i krzesełko dla dziecka na stałe zagoszczą w pokoju, maluch zacznie spędzać przy nim dużo czasu. Gdy dziecko ma problemy z akceptacją nowego sprzętu, spróbuj go zachęcić do regularnego używania. Jak nauczyć dziecko do korzystania z krzesełka i stolika? Nie należy tego robić na siłę. Na początku bądź koło dziecka, uczestnicz w rysowaniu lub pracach ręcznych. Stawiaj na blacie jego ulubione przekąski i książeczki. W ten sposób zapoznasz i oswoisz dziecko z nieznanymi produktami. Z czasem zacznie być bardziej samodzielne.

Jaki stolik i krzesełko dla 1,5 rocznego dziecka będą najlepsze? Kup taki zestaw, który:

  • jest bezpieczny – stabilny i solidnie wykonany,
  • ma wymagane atesty,
  • jest dostosowany do wzrostu i wagi malucha,
  • spełnia wszystkie potrzeby dziecka,
  • gwarantuje komfort użytkowania,
  • jest ładny i atrakcyjny w designie.

Przewagę mają komplety – cenową i praktyczną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby skompletować meble osobno. Koniecznie zapoznaj się z wersjami kompatybilnymi – niektóre z nich mogą dobrze służyć dziecku przez kilka lat. Najważniejsze by maluch przy blacie spędzał w sposób wygodny radosne i twórcze chwile.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl