Darmowa dostawa od 299 zł*Nie dotyczy mebli i materaców

Zwrot do 14 dni

sklep@ola4kids.pl

Wersje językowe
Ścieżka sensoryczna – jak poprzez zabawę wpłynąć na poprawę percepcji i sprawności u dziecka?
Ścieżka sensoryczna – jak poprzez zabawę wpłynąć na poprawę percepcji i sprawności u dziecka?
0

Ścieżka sensoryczna – jak poprzez zabawę wpłynąć na poprawę percepcji i sprawności u dziecka?

Nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę przynosi optymalne efekty. Zaangażowane dziecko jest chłonne wiedzy, którą w atrakcyjnej formie przyswaja bezwiednie i naturalnie. Wszystko, co pojawia się w zabawie, zostaje w dziecka pamięci jako element przyjemnych chwil. Ścieżka sensoryczna to doskonała zabawa, która dostarcza dziecku ogromnej, zróżnicowanej wiedzy oraz wpływa na poprawę jego zdolności poznawczych. Odpowiednia dla dzieci prawidłowo rozwijających się oraz tych, obciążonych dysfunkcjami oraz zaburzeniami, ścieżka sensoryczna jest produktem, który powinien znaleźć się w każdym domu. Dostępne w gabinetach terapeutycznych, na placach zabaw oraz w przedszkolach ścieżki sensoryczne to niezwykle funkcjonalne przedmioty, dzięki którym dziecko odkryje moc struktur i kształtów.

Jak właściwie wygląda ścieżka sensoryczna?

Ścieżka sensoryczna to zestaw płaskich elementów, których wnętrze wypełniają odpowiednio dobrane przedmioty o określonej tematyce i strukturze, przytwierdzone na stałe. Przykładem niech będzie ścieżka sensoryczna, wykonana z drewnianych dysków, które posiadają kamyczki, szklane kulki, kawałki sznurka, piasek, muszle, szyszki lub zasuszone kwiaty. Elementy zatopione są w żywicy. Tematyka ścieżek sensorycznych może być określona, można również dobrać elementy według własnego uznania. Ścieżki sensoryczne dostępne są w postaci elementów niestacjonarnych oraz w miejscach stałych, dziecięcych zabaw, wykonane na podłożu gruntowym. Zadaniem ścieżki sensorycznej jest pobudzenie percepcji wzrokowo – ruchowej u dzieci, które przechodzą przez ścieżkę lub dotykają dłońmi jej poszczególnych fragmentów.

 

ścieżka sensoryczna zestaw

Dla kogo odpowiednia jest zabawa z użyciem ścieżki sensorycznej?

Zabawa z użyciem ścieżki sensorycznej odpowiednia jest dla dzieci zdrowych, prawidłowo rozwijających się oraz dla dzieci z zaburzeniami postrzegania oraz narządu ruchu. Dzieci zdrowe poprzez użycie ścieżki sensorycznej ćwiczą swoją motorykę dużą, czyli sprawność fizyczną całego ciała, równowagę oraz koordynację ruchową. Wyjątkowa zabawa dostarcza dzieciom ogromnej radości. Dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej ścieżki sensoryczne są stałym, skutecznym elementem terapii. Poprzez zabawę dziecko próbuje wyeliminować problem zbyt słabej reakcji na dotyk oraz trudności w poruszaniu się. Sensoryczna ścieżka dla dzieci sprawdza się również w przypadkach utrudnionej percepcji wzrokowej. Z ich pomocą dziecko ćwiczy reakcje na informacje, napływające do mózgu oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Jak to działa, czyli w jaki sposób używać ścieżki sensorycznej?

Ścieżka sensoryczna dla dzieci jest przeznaczona do bezpośredniego kontaktu dotykowego, dzięki czemu dziecko może rozwijać percepcję wzrokową oraz za pomocą dotyku. Elementy ścieżki sensorycznej oddziałują ponadto na zmysł wzroku, czasem węchu dziecka. W zależności od wielkości elementów oraz przeznaczenia ścieżki dziecko może przechodzić boso po jej kolejno rozstawionych elementach lub dotykać poszczególnych fragmentów dłońmi. Ścieżka sensoryczna to produkt, przeznaczony do bezpośredniego dotyku. Konieczne zatem są bose stopy oraz dłonie bez rękawiczek. Ścieżka sensoryczna jest produktem bezpiecznym w użytkowaniu. Przeznaczona na potrzeby ośrodka rehabilitacyjnego, przedszkola czy też placu zabaw, spełnia surowo określone normy, dzięki którym użytkowanie jest w pełni bezpieczne. Ścieżka sensoryczna powinna być używana przez dzieci pod opieką osoby dorosłej.

 

dziecięca ścieżka sensoryczna

Jakie zabawy sprawdzą się przy użyciu ścieżki sensorycznej?

Ścieżka sensoryczna jest produktem, który uwalnia dziecięcą kreatywność. Dzieci w wieku przedszkolnym, najbardziej zaskakujące w kwestii kreatywnej zabawy, mogą wymyślić nieskończenie wiele zastosowań ścieżki sensorycznej. Aby produkt spełniał zadanie zgodne z przeznaczeniem, warto zaoferować dziecku zabawę, polegającą na przechodzeniu po każdym elemencie. Można połączyć ją z bodźcami muzycznymi, z dopasowywaniem rodzaju dźwięku do elementów ścieżki na zasadzie skojarzeń. Dziecko może z opaską, zakrywającą oczy odgadnąć, jakie elementy znajdują się pod jego dłońmi lub stopami. Może również przechodzić przez ścieżkę sensoryczną w określonym czasie, dopasowywać przebywanie na konkretnym elemencie w określonym momencie utworu muzycznego. Możliwości zabawy, rozwijającej u dziecka umiejętności i percepcję jest nieskończenie wiele, jednak w przypadku dzieci z dysfunkcjami użycie ścieżki sensorycznej jest ściśle określone programem ćwiczeń, wykonywanych z asystą rehabilitanta.

Zalety korzystania ze ścieżki sensorycznej

Korzystanie ze ścieżki sensorycznej przynosi pozytywne skutki zarówno u dzieci zdrowych, jak i posiadających zaburzenia integracji sensorycznej. Dostarczanie dziecku bodźców pozwala kształtować i rozwijać znajomość określonych produktów, struktur, wielkości. Poza funkcją edukacyjną, dziecko znacznie rozwija koordynację ruchową oraz zdolność właściwej reakcji na dotyk. Stwórz dziecku ogromne możliwości poznawcze, wynikające z zabawy ścieżką sensoryczną w określonej tematyce. Niech umiejętność postrzegania oraz otwartość na poznawanie nowych struktur stanie się jego naturalną ciekawością. Wzbudzaj w dziecku dociekliwość. Ścieżki sensoryczne, profesjonalnie wykonane gwarantują bezpieczeństwo i niezawodność użytkowania. Jeśli zdecydujecie się razem wykonać ścieżkę sensoryczną domowej produkcji, oprócz efektu zyskacie wspólnie spędzony czas oraz możliwość rozwoju kreatywności u dziecka.

Wspólnie spędzony czas oraz precyzja, niezbędna w wykonywaniu elementów ścieżki sensorycznej są nieocenione w perspektywie czasu. Wspólne tworzenie również jest rozwijającą zabawą. Zdarza się, że może być tak samo przyjemne, jak radość z wykonanego przedmiotu. Ścieżki sensoryczne to produkty bezpieczne dla dzieci, pozwalające im odkryć nieznane dotąd struktury i materiały lub utrwalić poznane już kształty. Ścieżka sensoryczna jest doskonałym sposobem na utrwalenie wspomnień. Przygotowanie ścieżki sensorycznej, zawierającej podłoże oraz kształty, eksplorowane podczas letnich wypraw pozwolą przez cały rok z radością wspominać wakacje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl