Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Kompleksowy poradnik
Jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Kompleksowy poradnik
0

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Biurko to jeden z najważniejszych mebli w pokoju dziecka, który wpływa na prawidłową postawę, zdrowie i efekty w nauce. Jak dopasować biurko do wzrostu malucha i ustawić w odpowiednim miejscu dziecięcego pokoju, dowiesz się, czytając nasz poradnik.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak właściwie dopasować biurko do dziecka?
  • Jak prawidłowo ustawić biurko w dziecięcym pokoju?

Wysokość, szerokość i kształt dziecięcego biurka powinny być dobrze przemyślane, żeby zapewnić dziecku właściwe warunki do nauki. To nie tylko sprawa komfortu i wygody, ale przede wszystkim zdrowia. Źle dobrany mebel może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Zarówno maluch, jak i uczeń muszą mieć spokojny i prawidłowo wyposażony kąt do pracy. Upewnij się, jak dobrze ustawić biurko w pokoju dziecka.

 

Biurko dla dzieci – na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model?

Standardowa wysokość biurka dla uczniów wynosi od 50 do 75 cm wysokości, jednak dziecięce biurko musi mieć taką wysokość, która zapewni prawidłową postawę podczas siedzenia. Dziecko powinno prezentować przy biurku postawę siedzącą z wyprostowanymi plecami, a ręce mieć swobodnie oparte na blacie, tworząc kąt prosty. Nogi muszą stabilnie opierać się o podłogę lub dodatkowy podnóżek. 

dziecięce biurko z podnoszonym blatem

>> zobacz biurka dla dzieci w sklepie Ola4Kids <<

Dobrze dobrane biurko dla dziecka, którego wysokość koreluje z odpowiednio zestawionym krzesłem, gwarantuje pełen sukces. Najlepiej zaopatrzyć się w biurko z regulowaną wysokością, żeby nie wymieniać wyposażenia co 2-3 lata, ponieważ dzieci szybko rosną.

 

Biurko dla 4-latka

Maluch w wieku 4 lat odkrywa pasję rysunku, dlatego wygodny blat będzie mu niezbędny. Najlepiej, jeśli biurko ma szerokość zapewniającą komfortowe rozłożenie bloku i akcesoriów rysunkowych. Dziecko w tym wieku ma około 1 m wysokości, dlatego wysokość biurka dla 4-latka powinna wynosić około 53 cm, a krzesełka 30-35 cm.

 

Biurko dla 5 i 6-latka

Odpowiednia szerokość biurka dla dzieci wczesnoszkolnych w wieku 5 i 6 lat to 70 x 50 cm. Właściwą postawę zapewni dzieciom mebel wysoki na około 60 cm. Tutaj sprawdzą się też modele z możliwością ustawienia kąta nachylenia, który gwarantuje wygodne czytanie i szkicowanie.

 biurko do pokoju dziecka

>> zobacz biurka dla dzieci w sklepie Ola4Kids <<

Biurko dla ucznia

Uczeń więcej czasu spędza przy biurku, dlatego przydadzą się też funkcjonalne szafki, szuflady i schowki. Biurko dla dziecka w wieku szkolnym koniecznie musi być wyposażone w lampkę biurową, gwarantującą odpowiednie oświetlenie, by dziecko nie męczyło wzroku wieczorem. Optymalna odległość lampki od książek powinna wynosić 35 cm. Najlepsze modele mają regulowane ramię. Światło lampki znajdującej się na dziecięcym biurku nie powinno być zbyt żółte ani zbyt chłodne. Najlepsza barwa do nauki, która sprzyja koncentracji, jest biała i neutralna – oznacza się ją jako 4000K. Oświetlenie w zależności od tego, czy dziecko jest lewo, czy prawo ręczne ustawia się po odpowiedniej stronie blatu. Szerokość blatu biurka dla ucznia musi gwarantować wygodne warunki pracy i wynosić co najmniej 1 m. Wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu, czyli znajdować się na wysokości przepony siedzącego dziecka. Zwykle wynosi od 55 do 70 cm.

 

Biurko do nauki zdalnej 

Blat biurka wykorzystywanego do nauki zdalnej musi być na tyle szeroki, by pomieścić nie tylko komputer, ale również zapewnić jednocześnie miejsce do pisania. Optymalny ma rozmiary 120 x 60 cm. Odległość pomiędzy ekranem komputera a oczami dziecka powinna wynosić co najmniej 50 cm. Dobrze się sprawdzają modele dziecięcych biurek z nadstawką, na których można wyżej ustawić ekran komputera, pozostawiając cały blat do wygodnego użytkowania. Wysuwana szuflada spod blatu biurka do umieszczenia klawiatury zwiększa funkcjonalność biurka i zapewnia jeszcze więcej wolnej przestrzeni. Starsze dzieci, przy wzroście powyżej 175 cm powinny mieć blat umieszczony na wysokości 75-80 cm.

 

Co postawić przy biurku?

Krzesło lub fotel to obowiązkowa para biurka. Jeżeli Twoje dziecko jest miłośnikiem komputerowych rozgrywek, warto zainwestować w profesjonalny fotel gracza, który ma sporo dodatkowych funkcji, umożliwiających także sprawną i wygodną pracę przy biurku. Zwykłe dziecięce krzesło biurowe musi zapewniać wolną lukę, około 25 cm pomiędzy blatem biurka a siedziskiem. Model obrotowy, podłokietniki i regulowany kąt oparcia to odpowiednia opcja dla wygodnego krzesła dla dzieci. Przy biurku lub pod blatem, jeśli jest na tyle szeroki, można ustawić mobilną szafkę na kółkach, tzw. kontenerek.

 

Co umieścić nad biurkiem?

O tym, co warto umieścić nad dziecięcym biurkiem, decyduje miejsce umieszczenia mebla. Jeśli biurko jest ustawione przy ścianie można wykorzystać tę powierzchnię i nad biurkiem zamontować dodatkowe półki albo korkową tablicę. Wszystko to, co pomaga w zorganizowaniu odpowiedniego kącika do pracy w pokoju dziecka, jest wskazane. Optymalna odległość pomiędzy blatem roboczym a dołem półki umieszczonej nad biurkiem, wynosi około 30 – 35 cm. W pokoju dziecięcym z deficytem światła zewnętrznego pod półkami można zamontować taśmę LED-ową, która dodatkowo rozjaśni miejsce nauki. Często spotyka się zegary, mapy i ścienne organizery.  

Pamiętaj, że dekoracje i dodatki umieszczone przy biurku są ważne, dlatego w organizowaniu przytulnego i przyjaznego kąta do nauki ważną rolę odgrywa nie tylko oświetlenie, ale także pojemniki na szkolne przybory, przegródki, sekretarzyki oraz ulubione figurki i zdjęcia.

 

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka? Sprawdzone opcje

Odpowiednie ustawienie biurka w pokoju dziecka zawsze wyznacza dopływ naturalnego światła i dopasowanie jego kąta padania, z uwzględnieniem tego, czy dziecko pisze lewą, czy prawą ręką.

 dziecięce drewniane biurko w stylu loft

>> zobacz biurka dla dzieci w sklepie Ola4Kids <<

Ustawienie dziecięcego biurka względem okna

Jeśli okna w pokoju dziecka są skierowane na północ lub na zachód, możesz ustawić mebel bezpośrednio pod oknem. Dopływ światła nie będzie intensywny, ale zapewni naturalną jasność oraz dobre warunki do pisania i czytania. Jeśli okna dziecięcego pokoju wychodzą na południe, zrezygnuj z ustawiania biurka na ich tle. Wpadający strumień światła będzie utrudniał koncentrację. Wtedy ustaw biurko pod ścianą. Biurko dziecka nie powinno w takiej konfiguracji stać także równolegle do okna. Jeśli musisz ze względu na ograniczony metraż wnętrza ustawić biurko bokiem, zrób to w pewnej odległości od okna.

 

Ustawienie dziecięcego biurka względem drzwi

Dziecięce biurko nigdy nie powinno być ustawione tyłem do drzwi pokoju, ponieważ dziecko powinno mieć jasny i czytelny pogląd na całe wnętrze. Warto tak zaprojektować uczniowski kącik, by wykluczyć nagłe zaskoczenia, np. kiedy dziecko ma słuchawki na uszach i nie będzie słyszało wejścia rodzica. Miejsce do nauki musi być spokojne i bezpieczne, zwłaszcza dla młodej osoby. Najlepiej, kiedy biurko ustawisz bokiem do drzwi.

 

Ustawienie biurka względem pozostałych mebli

Biurko musi korespondować z rozstawieniem pozostałych mebli we wnętrzu pokoju dziecka i razem z nimi stanowić ergonomiczny układ. Istotne jest, by biurko zostało ustawione w wyraźnie wyodrębnionej strefie do nauki. Uczeń, podnosząc głowę znad blatu, nie powinien mieć w zasięgu wzroku ani telewizora, ani konsoli do gier. To niepotrzebne rozpraszacze, które utrudnią mu koncentrację.

 

Ustawienie biurka dla dziecka praworęcznego i leworęcznego 

To, którą rączką dziecko pisze, również warunkuje ustawienie biurka. Uczniowie praworęczni powinni mieć dopływ światła z lewej strony, a leworęczni – z prawej strony. Dzięki temu, podczas nauki nie będą zasłaniać sobie światła.

 

Biurko narożne

Biurko narożne w pokoju dziecka to bardzo wygodna i komfortowa opcja, które pozwala na zaaranżowanie praktycznego kącika do nauki. Mebel narożny wykorzystuje w maksymalny sposób róg pokoju, tworząc idealny kąt do nauki. W zależności od kubatury dziecięcego pokoju możesz pozwolić sobie na wersje proste i minimalistyczne lub bardziej rozbudowane, z dodatkowymi szafkami. Często biurko narożne jest wpasowane w gotowy zestaw mebli, który warto wziąć pod uwagę w aranżacji dziecięcego pokoju.

 

Jak ustawić biurko dla dziecka w małym pokoju? 

Czasem w niewielkim pokoju dziecka biurko może zastąpić odpowiednio zaaranżowany blat na parapecie, ale to zależy, w jakim kierunku są skierowane okna. Jeśli wychodzą na południe, takie rozwiązanie nie będzie dobrym pomysłem, poza tym blat musi być szeroki, by spełniał swoje zadanie. Biurko można ustawić we wnęce lub pod skosem ściany albo wykorzystać mocowane do ściany blaty. To mobilne powierzchnie, które rozkłada się do pracy, a po skończonym zadaniu składa, zwalniając przestrzeń.

drewniane biurko dla dziecka

>> zobacz biurka dla dzieci w sklepie Ola4Kids <<

 

Warto wybierać mądrze, a potem mądrze urządzać. Jakie biurko kupić dziecku i jak je ustawić? Takie, które podąża za wszystkimi potrzebami ucznia, czyli:

  • zapewnia mu odpowiednie rozmiary w wysokości, szerokości i głębokości,
  • jest funkcjonalne, ma dodatkowe miejsca do przechowywania i regulowaną wysokość,
  • stylem pasuje do aranżacji dziecięcego pokoju,
  • jest wygodne i dobrze oświetlone,
  • kreuje przyjazną strefę do nauki.

Zaangażuj dziecko w proces zakupu. Biurko to będzie jego mebel, który oprócz wszystkich wymienionych funkcji, powinien również uwzględniać upodobania i gusty ucznia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl