


Czy wiesz, że wybór odpowiednich mebli dziecięcych przesądza o rozwoju malucha?
Drewniane łóżko Smart, które rośnie razem z Twoim dzieckiem


Jak zamienić pokój niemowlaka w pokój starszaka?
Pokój niemowlęcia rodzice aranżują z reguły w głównej mierze w oparciu o własne potrzeby. Przestrzeń dla tak małego dziecka ma być przede wszystkim bezpieczna i funkcjonalna. Rodzic dostosowuje ją do czynności wykonywanych podczas opieki nad niemowlakiem, czyli do karmienia, przewijania i usypiania. Kiedy dziecko staje się bardziej samodzielne, zmieniają się jego potrzeby, a wraz z nimi zmianie powinien ulec także jego pokoik. Jak dokonać takiej metamorfozy?
Pokój niemowlaka - co z niego wyrzucić?
Na pokój niemowlaka składa się z reguły łóżeczko, przewijak, komoda na ubranka oraz fotel lub pojedyncze łóżko dla rodzica. Układ pomieszczenia zaplanowany jest tak, aby pozwalał na sprawowanie opieki nad dzieckiem w sposób bezpieczny i komfortowy. Przewijak lokalizuje się w pobliżu kosza na zużyte pieluszki oraz szafki z artykułami higienicznymi. Z kolei fotel dla karmiącej mamy ustawia się zwykle przy małym stoliku z lampką, dającą delikatne, rozproszone światło, które nie rozbudzi malucha podczas nocnych karmień. Wiele z tych mebli nie będzie potrzebnych w pokoju dla starszaka. Fotel lub łóżko dla rodzica należy usunąć w pierwszej kolejności. Łóżeczko można dostosować poprzez obniżenie materacyka i wyjęcie kilku szczebelków lub zamianę jednej ścianki na barierkę - o ile model przewiduje taką modyfikację. W przeciwnym razie starszak powinien dostać nowe, pojedyncze łóżko, również z barierką. W pokoju można pozostawić komodę na ubranka, choć prawdopodobnie nie dostarczy ona wystarczająco dużej ilości miejsca do przechowywania.
Zamiana pokoju niemowlaka w pokój dla starszaka - jakie meble kupić?
W pokoju dla starszaka powinny powstać już podstawowe strefy: wypoczynku i zabawy oraz kreatywności/nauki. W każdej z tych części pomieszczenia potrzebne będą inne meble. Strefa wypoczynku to oczywiście wygodne i bezpieczne łóżko, z materacem lub rozkładane, jeśli metraż pokoju mocno ogranicza możliwości aranżacyjne. Miejsce do spania można zlokalizować przy ścianie bez okna - naturalne oświetlenie nie jest tam potrzebne. Obok łóżka - o ile pozwala na to miejsce - można ustawić także krzesło lub fotel dla rodzica czytającego dziecku do snu. Dobrym rozwiązaniem będzie także malutki stolik nocny z lampką.
Strefa nauki i rozwoju kreatywności ma służyć pierwszym próbom rysowania, malowania i innym czynnościom rozwijającym zdolności manualne. Powinien znaleźć się tam stolik lub biurko z odpowiednio dobranym krzesełkiem. Ich wysokość należy dostosować do wzrostu dziecka, aby zadbać o jego prawidłową postawę. Tę część pomieszczenia warto uzupełnić także o ścieralną tablicę wieszaną na ścianie lub ustawianą na stojaku. Zapewniając młodemu człowiekowi specjalne miejsce do rozwijania kreatywności, rodzic może uchronić się przed pomazanymi kredkami i flamastrami ścianami w pozostałej części domu.
Strefa zabawy musi tworzyć dla dziecka warunki do przechowywania zabawek oraz ich użytkowania. Dobrze, jeśli znajdzie się w niej miękka mata do siedzenia na podłodze. Warto zadbać także o dużą ilość niskich szafek lub półek z pudełkami, do których młody człowiek nauczy się odkładać swoje zabawki.
Pomiędzy tymi strefami rodzic powinien znaleźć miejsce na meble do przechowywania ubrań. Większe dziecko ma ich z reguły dużo więcej niż niemowlę, dlatego mała komoda z szufladami nie będzie wystarczająca. Można uzupełnić ją na przykład szafą z wieszakami na sukienki, kurtki, płaszcze i koszule, a także słupkiem z dodatkowymi szafkami i szufladami na spodnie, bluzki i bieliznę. Chcąc uczyć dziecko samodzielności, warto postawić na dostosowane do wzrostu maluchów meble o mniejszych rozmiarach. Pozwalają one bowiem starszakom kreować własne stroje i odkładać ubrania na miejsce.
Ściany w pokoju niemowlaka a ściany w pokoju dla starszaka
Początkowo niemowlę nie zwraca większej uwagi na otaczające go wnętrza. Jego wzrok przykuwają tylko kontrastujące barwy, stąd rodzice sami wybierają kolory ścian i dekoracje. Rozwijający się maluch zaczyna kształtować swoją osobowość - wie, co lubi i co mu się podoba, dlatego rodzic powinien wziąć to pod uwagę aranżując jego pokój. Dzieciom podobają się przede wszystkim kolorowe wykończenia. W tej roli świetnie sprawdzają się naklejki na ścianę ze zwierzątkami lub postaciami z bajek. Dobrym rozwiązaniem, pomocnym także przy wydzielaniu stref w pomieszczeniu, jest zastosowanie wzorzystych tapet. Rodzic nie musi ograniczać się w tym przypadku do jednej ze ścian. Tapeta w delikatnych kolorach z powtarzalnym wzorem gwiazdek czy kropeczek będzie odpowiednia w strefie wypoczynku. Z kolei w części pokoju przeznaczonej na zabawę można postawić na żywsze kolory, mocne kontrasty i motywy wesołych zwierząt. Strefa kreatywności wesprze rozwój malucha, jeśli wyznaczy ją tapeta z literkami lub mapą świata.
Zmiana pokoju niemowlaka w pokój dla starszaka - oświetlenie i dodatki
Pokój niemowlaka spowity jest z reguły delikatnym, rozproszonym światłem. Wielu rodziców łączy oświetlenie sufitowe z lampką z funkcją regulacji natężenia światła. Tymczasem w pokoju dla starszaka niezbędne jest już oświetlenie strefowe. Poza główną lampą sufitową konieczna będzie także lampka stołowa na biurko oraz lampka nocna na szafkę, bądź stolik przy łóżku. Aby zamienić pokój niemowlaka w pokój dla starszaka należy zadbać także o dodatki i dekoracje. W tym przypadku wiele zależy już od upodobań i pasji dziecka, które w wieku 2 - 3 lat zaczynają powoli się kształtować. Młody, pełen energii człowiek może mieć w swoim pokoju na przykład drabinkę sportową, ściankę wspinaczkową lub ścienny kosz do koszykówki. Z kolei mały artysta będzie potrzebował dużej przestrzeni do malowania - w tej roli sprawdzi się ściana pomalowana farbą tablicową. Księżniczka z pewnością polubi tipi w formie różowego zamku, w którym będzie mogła przeglądać książeczki, drzemać lub bawić się lalkami. Marzycielka ucieszy się z kolei z podwieszonej pod sufitem huśtawki.
Dekoracje do pokoju niemowlaka mogą pokrywać się z tymi do pokoju dla starszaka. Obrazki oprawione w ramki i zawieszone na ścianie będą równie dobrym pomysłem w obu przypadkach. Podobnie misie ustawione na półeczkach. Starszak może zechcieć ozdobić swój pokój samodzielnie, wieszając w nim pierwsze obrazki, rodzinne fotografie czy inne pamiątki. W pomieszczeniu warto powiesić więc tablicę korkową na wszelkie zdobycze, które mają dla niego dużą wartość. Poza tym w pokoju dla starszego dziecka dobrze jest postawić także na kryjące zasłony lub rolety. Niemowlę z reguły zasypia bez trudu w każdych warunkach oświetleniowych, zaś starsze dziecko może potrzebować nieco zaciemnienia, aby udać się na popołudniową drzemkę.