Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Co to jest mata edukacyjna i jak wybrać najlepszą?
Wyprawka dla dziecka
Co to jest mata edukacyjna i jak wybrać najlepszą?

Kompletowanie wyprawki dla dziecka to zajęcie bardzo przyjemne, a zarazem odpowiedzialne. Wielu rodziców długo wybiera odpowiednie wyposażenie i przybory, które przeznaczone są dla ich małej pociechy. Ma to źródło w pragnieniu dostarczenia dziecku wszystkiego, co najlepsze. Decyzja co do wyboru koloru ubranek czy rodzaju produktów do pielęgnacji nie jest jednak tak istotna dla jego przyszłości, co odpowiednio dobrane zabawki. Ich zadaniem powinno być przede wszystkim wspieranie naturalnego, fizjologicznego rozwoju dziecka.

W zależności od wieku i poziomu umiejętności, do wyboru jest mnóstwo rodzajów zabawek, które wdrożone do użycia w odpowiednim momencie są ważną i nieocenioną pomocą w zdobywaniu nowych osiągnięć. Do takich pomocy z pewnością należy mata edukacyjna, stanowiąca doskonały pomysł na spędzenie czasu z maluchem, która jednocześnie wspiera rozwój zmysłu słuchu, wzroku i dotyku, w formie radosnej zabawy.

Czym jest mata edukacyjna?

Mata edukacyjna to przede wszystkim bezpieczne miejsce do zabawy dla dziecka. Jest to również rodzaj mini placu zabaw, który służy maluchom już od 3 miesiąca życia. W tym okresie stają się one bardziej aktywne i zainteresowane otoczeniem. Maluchy zaczynają także dostrzegać więcej przedmiotów wokół siebie, stąd kolorowa mata z rozwieszonymi zabawkami będzie je skutecznie stymulować i pobudzać rozwój zmysłów. Właściwości stymulujące i pobudzające zawdzięczamy żywej kolorystyce oraz zastosowaniu odmiennych struktur i faktur materiałów, z których są wykonane maty edukacyjne dla dzieci.

Wśród form, w jakich można spotkać maty edukacyjne, są wersje z pałąkiem, na którym zawieszone są zabawki, materiałowe bez pałąka, z atrakcjami rozmieszczonymi na powierzchni maty, a także maty z doszytymi metkami sensorycznymi. Tego rodzaju maty edukacyjne umożliwiają dziecku rozwój aktualnie posiadanych umiejętności oraz zachęcają do nauki nowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze maty edukacyjnej dla swojego dziecka?

Decydując się na zakup maty edukacyjnej należy pamiętać o kilku istotnych parametrach, które pozwolą na bezpiecznie i jak najbardziej aktywne jej wykorzystanie.

Pierwszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest rozmiar maty edukacyjnej - mata powinna być odpowiednio duża, aby zapewnić dziecku swobodę obracania się na niej. Rozmiar maty edukacyjnej powinien być także dostosowany do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie ona najczęściej umieszczana. Mata, po pełnym rozłożeniu, nie powinna znajdować w pobliżu niebezpiecznych przedmiotów i krawędzi, np. mebli czy innych elementów wyposażenia danego pomieszczenia.

Drugą kwestią jest bezpieczeństwo. Niekiedy warto wydać na zabawkę nieco więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że produkt nie stanowi zagrożenia dla dziecka, jak również został wykonany z trwałych i dobrej jakości materiałów. Przed zakupem upewnijmy się, że mata pochodzi ona ze sprawdzonego źródła i posiada odpowiednie atesty potwierdzające, iż jest ona bezpieczna i dostosowana do wieku naszego dziecka.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj i ilość dołączonych do maty zabawek i dodatków. Poza wiszącymi na pałąkach pluszakami czy grzechotkami dobrze, aby mata miała dołączone elementy szeleszczące, piszczące, grające, o różnych kolorach i strukturach. Dzięki temu dziecko nie będzie nudziło się podczas zabawy i będzie pobudzane do intensywnego używania zmysłów, jak również będzie ćwiczyło koordynację wzrokowo-ruchową. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj materiału, z którego wykonana jest mata edukacyjna. Powinien być on naturalny i nieuczulający oraz mieć antypoślizgowe podłoże. Ważną sprawą jest również możliwość częstego prania maty i zabawek w pralce, ponieważ jak zapewne wiemy, niemowlę poznaje świat między innymi poprzez wkładanie przedmiotów do buzi.

Jakie aktywności czekają na malucha podczas zabawy na macie edukacyjnej?

Maty edukacyjne stworzone są dla dzieci już od 3 miesiąca życia. Początkowo dziecko jedynie obserwuje zawieszone zabawki, by z czasem zacząć próbować ich dotknąć rączkami. Kiedy już mu się to uda przyjdzie czas na ich chwytanie i pierwsze zabawy. Około półroczny maluch wykorzysta matę do ćwiczenia obrotów, zabawy w pozycji na brzuszku, później na siedząco i raczkując. Na każdym etapie rozwoju mata edukacyjna będzie wspomagać używanie zmysłów, rozwój psychoruchowy i motoryczny. Zabawa na rozłożonej na podłodze macie wspiera ćwiczenie mięśni, a równocześnie wzbudza zainteresowanie otoczeniem. Może ona również pełnić funkcję przenośnego kojca.

Maty edukacyjne to zabawki, łączące wiele funkcji w jednym przedmiocie. Poza dostarczaniem rozrywki i rozbudzaniem ciekawości świata są one pomocą przy stymulowaniu malucha do różnych aktywności, których celem jest rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Są one także przydatną rzeczą na wyjazdach, gdyż stanowią namiastkę domu, stwarzając przytulną i bezpieczną przestrzeń do spędzania czasu przez maluchy.

Maty edukacyjne wybranych producentów

Ciekawą propozycją będą maty edukacyjne marki Skip Hop. Producent tych uroczych mat dla dzieci zaprojektował je w taki sposób, aby zabawka rosła wraz z naszym dzieckiem i w każdym okresie jego dzieciństwa odpowiednio stymulowała zmysły dotyku, słuchu i wzroku oraz rozwijała zdolności manualne i motoryczne malucha. Każdy z modeli mat edukacyjnych oferowanych przez firmę Skip Hop posiada kilkanaście wariantów zabawy, a w zestawie z matą znajdziemy szereg miłych w dotyku zawieszek. Maty wykonane zostały z materiałów zapewniających dziecku wiele multisensorycznych aktywności.

Na uwagę zasługują także wielokrotnie nagradzane maty edukacyjne Gymotion Activity Playland firmy Yookidoo, posiadające opatentowany mechanizm Yookidoo Magic Motion Track™. Mechanizm ten umożliwia umieszczenie znajdującej się w zestawie z matą pluszowej zabawki na specjalnym panelu, po którym będzie się ona poruszała. Obserwowanie poruszającej się w tą i z powrotem zabawki z pewnością spodoba się każdemu maluchowi. Wszystkie maty edukacyjne produkowane przez Yookidoo wykonane zostały z kolorowych, przyjemnych w dotyku i w pełni bezpiecznych dla dzieci materiałów.

Nie sposób również nie wspomnieć o przepięknych kolorowych matach edukacyjnych znanej francuskiej marki SMOBY. Każda z mat tej marki wyposażona została w pałąki, na których można zawiesić dostarczone razem z matą pluszowe zabawki, grzechotki oraz lusterko. Wyjątkowa kolorystyka poszczególnych elementów zestaw rozbudzi zmysł dotyku oraz zapewni godziny zabawy przy przyjemnych dla ucha dziecka dźwiękach. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl