Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Chustonosidła - zalety i wady
Wyprawka dla noworodka Wyprawka dla dziecka
Chustonosidła - zalety i wady

Chusty i nosidełka to artykuły dla dzieci bardzo popularne na naszym rynku. W trosce o komfort i bezpieczeństwo maluchów, a także wygodę rodziców znajdują się one często na listach zakupów przy kompletowaniu wyprawki dla dziecka. Zarówno chusta jak i nosidełko są bardzo poręczne i często zastępują wózek. Pozwalają na bezpieczne noszenie dziecka, pozostawiając rodzicowi wolne ręce. Mogą być wykorzystywane nie tylko w domu, ale także podczas spacerów na świeżym powietrzu.

Chustonosidła

Zarówno chusty jak i nosidełka mają grono swoich zwolenników. W zależności od wygody, preferencji rodzica i jego potrzeb można je stosować zamiennie. Na rynku obecne są również produkty stanowiące połączenie tradycyjnej chusty do noszenia i nosidełka, czyli tak zwane chustonosidła.

Chutonosidło to odpowiedź producentów artykułów dla dzieci na specyficzne wymagania i oczekiwania rodziców. To także idealne rozwiązanie dla osób, niemogących zdecydować się pomiędzy chustą a nosidełkiem.

Popularne chustonosidła umożliwiają noszenie dziecka już od pierwszego dnia życia, aż do osiągnięcia przez niego wieku 9 miesięcy. Jednak poza wiekiem dziecka ograniczeniem w zakresie możliwości wykorzystania tego rodzaju nosidła będzie również waga naszego malucha, która w przypadku większości chustonosideł nie może przekroczyć 11 kilogramów.

Ergonomika chustonosidła pozwala na noszenie dziecka w bezpiecznej dla niego pozycji. Dzięki wyjątkowej konstrukcji chustosidel noszenie nie wpływaj na obciążenie stawów biodrowych malucha. Większość modeli posiada także możliwość regulacji nosidła poprzez chustę i troczki, dzięki czemu można je dostosować do wieku i wzrostu dziecka. Chustonosidła umożliwiają noszenie dziecka zarówno z przodu jak i na plecach rodzica.

Chustonoszenie

Chustonoszenie ma wielu zwolenników oraz przeciwników. W Sieci możemy znaleźć bardzo wiele, różnego rodzaju opinii na temat noszenie dziecka w ten sposób. Opinie są podzielone i bardzo zróżnicowane. Jak jest zatem rzeczywiście? Czy komfort noszenia dziecka w ten sposób może wpływać na jego rozwój? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w na naszym blogu przedstawiając najbardziej istotne wady i zalety chustonoszenia często wymieniane przez rodziców.

Zalety chustonoszenia

Do największych zalet można zaliczyć przede wszystkim niepowtarzalną więź, jaka tworzy się wtedy pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Bliskość rodzica, jest w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia niezwykle ważna. Buduje ona poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a co za tym idzie – nasza pociecha jest wtedy znacznie spokojniejsza.

Noszenie dziecka w ten sposób często przynosi maluchowi ulgę przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach w postaci kolek, zaparć czy ulewania. Chustonoszenie może również regulować i wspomagać podstawowe procesy fizjologiczne jak np. ssanie, samodzielne oddychanie czy też utrzymanie stałej temperatury ciała w przypadku wcześniaków.

Warto też podkreślić, że chusto-nosidła pozwalają dziecku na obserwację świata z nieco innej perspektywy. Dziecko, zamiast z pozycji leżącej, patrzy na świat z góry. Tym samym, jego kąt widzenia jest znacznie szerszy, a co za tym idzie – może poznawać świat znacznie lepiej!

Chustonisidła, poza tym, że zapewniają wyjątkowy komfort naszemu maluchowi, stymulują jego prawidłowy rozwój oraz dają ukojenie, są również dużą wygodą dla rodzica. Podczas noszenia mamy wolne obie ręce. Możemy spokojnie zrobić zakupy, wyjść na spacer czy nawet rozmawiać przez telefon.

Wady chustonoszenia

Trudno tak naprawdę mówić o zdecydowanych wadach chustonoszenia. Najtrudniejsze będzie…  samo jego rozpoczęcie. Ewentualne problemy mogą pojawić się przy wykorzystywaniu w tym celu chusty. Trzeba przed wszystkich posiąść wiedzę o tym jak właściwie zawiązać taką chustę i jak bezpiecznie ułożyć w niej nasze maleństwo.

Dużo informacji na ten temat można zdobyć przeglądając zasoby internetu. W naszej opinii jednak należałoby zasięgnąć informacji od rodziców, którzy stosują już to rozwiązanie. Osoba z odpowiednim doświadczeniem nie tylko podpowie, ale także zademonstruje w jaki sposób dobrze to zrobić.

Problemem może być także dyskomfort prze noszeniu starszych dzieci. Niedogodności związane będę z ich wagą. Dłuższe noszenie lub spacery mogą być mało komfortowe dla mamy.

W przypadku chustonosideł, w początkowym okresie ich użytkowania, rodzice mogą czuć się niepewnie nosząc dziecko na plecach. Brak kontaktu wzrokowego oraz możliwości obserwacji pozycji i zachowania dziecka podczas spacerów mogą być nieco stresujące.

Należałoby również wspomnieć, że nie wszystkie modele chustunosideł będą odpowiednie dla dzieci, które nie potrafią jeszcze pewnie siedzieć i samodzielnie utrzymywać główki.

Zakup chustonosidła

Kupując chustonosidło upewnijmy się, że spełni ono wszystkie nasze oczekiwania i będziemy mogli w nim bezpiecznie nosić naszego malucha. Należy też koniecznie sprawdzić, czy posiada ono wszelkie wymagane, zarówno polskie jak i europejskie normy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl