Meble dla dzieci – czy wiesz, że ich wybór przesądza o rozwoju malucha?
Meble oddziałują na dzieci, ponieważ są wyrazistym dodatkiem wnętrza. To, w jakich warunkach wychowuje się Twoja latorośl, ma ogromne znaczenie. Łóżko, szafa i biurko mogą przesądzać o zdrowiu dziecka, jego samopoczuciu oraz umiejętnościach. Dowiedz się, jakie meble wybierać, by zapewnić maluchowi odpowiedni rozwój.
Według metody nauczania Montessori, ład i porządek w przestrzeni dziecka są mu potrzebne, by mogło się ono harmonijnie rozwijać i kształtować swoją wrażliwość. O ile dorosłym porządek sprawia przyjemność, u maluchów jest on niezbędny, do spokojnego odkrywania świata. Żeby dziecięca przestrzeń prezentowała uporządkowanie, należy dobrze ją zaprojektować. Osiągniesz to m.in. dzięki umiejętnie dobranym dziecięcym meblom – meble powinny spełniać szereg funkcji, prezentować odpowiedni design, a przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo. Wtedy będą dziecięcym wsparciem.
Kiedy meble dla dzieci można uznać za bezpieczne?
Każda dziecięca szafa czy komoda powinna spełniać pewne normy. Nie są one obowiązkowe, ale wymagane, jeśli produkcja dotyczy mebli szkolnych. Jeśli chcesz mieć pewność, że dany produkt nie zagraża zdrowiu i życiu Twojego dziecka, to przed zakupem poproś o certyfikat. Co oznacza taki dokument? Potwierdza, że dziecięce meble przeszły długie i szczegółowe badania, a ich pozytywny wynik świadczy o wysokiej jakości produktów i spełnieniu rygorystycznych wymagań z zakresu bezpieczeństwa.
Dr inż. Michał Bak na stronie organizacji certyfikującej TÜV Rheinland Polska potwierdza, że dla dziecięcych mebli istnieje zbiór norm określających wytyczne w zakresie ich bezpiecznego użytkowania. Co zaleca sprawdzić ekspert przed zakupem dziecięcej meblościanki?
- Znaki certyfikacji – to gwarancja, że dziecięcy mebel został dopuszczony do obrotu i przeszedł wymagane atesty; poza ustawą o ogólnym bezpieczeństwie mebli istnieje jeszcze kilkadziesiąt norm europejskich.
- Krawędzie i naroża – w dziecięcych meblach wszystkie rogi i zakończenia powinny być zaokrąglone lub fazowane.
- Miejsca zakleszczeń – w meblach dla najmłodszych nie mogą się znajdować miejsca potencjalnych zakleszczeń palców lub innych części ciała.
- Bezpieczne zamykanie – szuflady czy szafki powinny być wyposażone w nowoczesne mechanizmy zamykania, chroniące przed przytrzaśnięciem palców.
- Skład i jakość surowca – bezpieczeństwo dziecięcych mebli gwarantuje wykonanie z drewna, ale surowiec również powinien być certyfikowany. Nie może nosić śladów zgnilizny, ataków owadów i biotycznych skażeń. Powłoki wykańczające muszą być wolne od środków chemicznych i metali ciężkich.
Co oznacza, że mebel jest bezpieczny dla dziecka? Łóżeczko prezentuje taki rozstaw szczebelek, który uniemożliwia zaczepienie się łańcuszkiem ze smoczka, które ostatecznie może skończyć się uduszeniem. Sprawdzany jest rozstaw wszystkich tralek, deseczek i schodków, aby zapobiec uwięzieniu w nich stopy czy głowy. W przypadku rodzeństwa korzystającego z łóżka piętrowego ważna jest wysokość bocznej barierki chroniącej dziecko przed wypadnięciem oraz wysokość materaca ulokowanego na górnym piętrze. Ważnymi meblami dla każdego dziecka jest biurko i krzesło, które kształtem i dopasowanym rozmiarem powinny gwarantować bezpieczne użytkowanie. Kluczowe jest osadzenie mebli dziecięcych – każda szafa, komoda i regał powinny być odpowiednio wyważone lub przytwierdzone do ściany, tak żeby nie przygniotły malucha, kiedy będzie się na nie wspinał.
Dlaczego odpowiednie meble dziecięce są ważne?
Meble powinny wyznaczać w pokoju dziecka odpowiednie strefy. Ewa Parzychowska – projektantka, która specjalizuje się w aranżacjach dziecięcych podkreśla, że przestrzeń malucha powinna łączyć w sobie kilka ważnych funkcji – przechowywania (szafa, regał), zabawy i nauki (stolik, biurko, podłoga, domek-łóżko) oraz snu (drugie łóżko). Dobrze zaprojektowany pokój dziecka to taki, gdzie wszystko jest na swoim miejscu.
„Głównym kryterium, jakim powinniśmy się kierować w wyborze mebli do dziecięcego pokoju, jest funkcjonalność i ergonomia. To przede wszystkim możliwość indywidualnego dopasowania mebli do zmieniającego się wzrostu dziecka oraz budowy ciała” – podkreśla projektantka.
Poleca przy tym wybierać meble z regulacją, w szczególności biurko, krzesło oraz wygodne łóżko, a także odpowiednie systemy przechowywania. Należy przy tym pamiętać, że każda ze stref powinna dziecięcego pokoju być wyposażona w inny rodzaj światła – to ważne, nie tylko dla wzroku dziecka, ale także jego efektywności w nauce czy spokojnym odpoczynku.
Wyznaczenie sekcji w pokoju malucha i odpowiedni dobór mebli sprzyja lepszej organizacji – dziecko uczy się, jak korzystać w uporządkowany sposób z poszczególnych przedmiotów oraz lepiej funkcjonuje. Wprowadzenie ładu aranżacyjnego kreuje znane, wygodne i bezpieczne otoczenie, w którym dziecko może się spokojnie rozwijać. Uporządkowany schemat poprawia też jego samopoczucie.
Design mebli dziecięcych, czyli w jaki sposób kształty, kolory i surowce wpływają na rozwój dziecka?
Dziecko odbiera świat wszystkimi zmysłami, dlatego zaproś je do wspólnego projektowania pokoju. Niech zwróci uwagę na to, jakie meble mu się podobają. To ważne, ponieważ dzięki temu uczy się rozpoznawać swoje potrzeby oraz podejmować decyzje.
Dobierając meble, należy zwrócić uwagę na ich wygląd, który ma kolosalne znacznie w rozwoju maluszków – wpływa na ich inteligencję, czyli zdolność rozumowania, myślenia abstrakcyjnego, a nawet planowania. Rozwój poznawczy dziecka kształtuje dotyk, kolor i kształt.
Drewno – ważny surowiec dziecięcych mebli
Eksperci polecają dzieciom meble z drewna, nie tylko dlatego, że są trwałe i odporne na zarysowania, ale ponieważ dobrze przewodzą ciepło. Są miłe w dotyku i do dziecięcej przestrzeni wprowadzają elementy natury, która w prawidłowym rozwoju dziecka jest niezbędna.
W kształtowaniu się zmysłów kluczowa jest tzw. reguła dotykania, która pozwala na porządkowanie doświadczeń – dzięki temu, co dzieci wyczuwają pod palcami, buduje się ich osobisty obraz świata, który je otacza oraz powstają schematy poznawcze.
Oprócz drewnianych mebli dla dzieci dużym zainteresowaniem cieszą się także produkty z wikliny lub bambusa – etażerki, szafki i fotele, które mają podobne działanie jak drewno – uspokajają, harmonizują wnętrze i tworzą w nim przytulny klimat. Poza tym idealnie się nadają do tworzenia przepięknych pokojów w stylach retro, boho i leśnym.
Kolory mebli, jakie sprzyjają dzieciom
Barwa to znaczący element, który działa na psychikę maluchów, więc kolor meblowych frontów jest ważny. Eksperci zalecają tworzenie jasnych przestrzeni. Jakie odcienie są warte uwagi?
Białe meble dziecięce – kojarzą się z sielskością i niewinnością. Czyste, białe fronty wprowadzają do wnętrza delikatną aurę, lekkość i uczucie świeżości. Odcień nie absorbuje nadmiernej uwagi, dlatego w takim otoczeniu dziecko się szybciej relaksuje i wycisza. Nie ulega nadmiernemu bodźcowaniu, ponieważ biel uspokaja i harmonizuje.
Szare meble dziecięce – harmonizują wnętrze i wyciszają – dziecko może łatwo się skoncentrować. Szary jest symbolem stabilności, mądrości oraz wyraża uporządkowanie. Jest „złotym środkiem” pomiędzy bielą a czernią. Meble w szarościach sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie i spokojnie.
Zielone meble dziecięce – kojarzą się z zieloną łąką, wiosną i życiem. Barwa gwarantuje dziecku poczucie bezpieczeństwa i zapewnia dobry humor. Kolor zielony uspokaja i wprowadza do przestrzeni balans. Należy z nią jednak uważać, ponieważ stosowana w nadmiarze może powodować senność i rozdrażnienie.
Żółte meble dziecięce – mają działanie antydepresyjne. Stymulują układ nerwowy, pobudzają kreatywność i aktywność intelektualną. Meble w kolorze żółtym są idealne dla dzieci ospałych i zalęknionych. Kolor słońca ma pozytywny wpływ na maluchy nieśmiałe i mające problemy z nawiązywaniem kontaktów. Nie wskazany jest natomiast dla dzieci nerwowych i nadpobudliwych.
Różowe meble dziecięce – nastrajają optymistycznie i są oznaką ciepła, serdeczności oraz troski. Róż kojarzony jest również z delikatnością i łagodnością. Zbyt mocny, wyrazisty i w nadmiernej dawce kolor różowy może zaburzać poczucie bezpieczeństwa, powodować arogancję i izolację.
Niebieskie meble dziecięce – pomagają się skoncentrować i redukują negatywne emocje. Pobudzają kreatywność i rozwijają dziecięcą ciekawość. Niebieskie fronty są stosowane w terapiach niwelowania u dzieci lęków. Kolor jest rekomendowany dzieciom agresywnym oraz mającym kłopoty z koncentracją. Ułatwia zasypianie, ale stosowany w nadmiarze może powodować ospałość, lenistwo i brak apetytu.
Psychologowie dziecięcy nie zalecają stosowania zbyt ostrych i wyrazistych kolorów frontów – meblościanki zajmują sporą przestrzeń w pokoju malucha, dlatego zbyt energiczna pomarańcza czy też cukierkowy róż w nadmiernej ilości mogą przytłoczyć. Wybieraj za to jasne i pastelowe meble oraz kolorowe dodatki, z wyraźnym akcentem rozbielenia.
Wygląd dziecięcych mebli ma znaczenie
Modne i funkcjonalne łóżka-domki, czy też stylizowane w ciekawy sposób meble nie tylko zachwycają designem i pobudzają wyobraźnię dziecka, ale też zachęcają do kreatywnych zabaw, przez które dzieci się uczą oraz mobilizują do ruchu. J.S. Bruner, który jest autorytetem w sprawach rozwoju dzieci, podkreśla:
„Doświadczenia ruchowe i manipulacyjne tworzą ważną dla dziecka tzw. reprezentację, czyli uczenie się powtarzających się w otoczeniu prawidłowości, a te znajdują odniesienie w rozwoju poznawczym”
To oznacza, że meble, które mają schodki, ukryte zakamarki i przegródki oraz kreatywne systemy przechowywania, z których dziecko może samodzielnie korzystać, są zdecydowanie lepsze niż proste szafy i komody. Profesor Bruner potwierdza, że chwytanie palcami, dotyk i obcowanie z przedmiotem ma kluczowe znaczenie wobec spostrzeżeń wzrokowych czy słuchowych u najmłodszych. Doświadczenia gromadzone przez dziecko podczas manipulacji są istotne dla ustalania kształtu i wielkości otaczających go przedmiotów.
Jakie meble najlepiej wspierają dziecięcy rozwój? Meble tworzone przez sprawdzone marki, mające już renomę w swojej branży oraz dopasowujące swoje produkty do potrzeb dziecka. Takie, które traktują go jako konsumenta, licząc się z jego wymaganiami i preferencjami. Przed zakupem weź pod uwagę, że:
- meble dziecięce powinny być bezpieczne, dlatego sprawdzaj, czy mają wymagane certyfikaty i atesty,
- warto postawić na warianty funkcjonalne, które rosną razem z maluchem,
- kolor, kształt i surowiec mebli mają ogromne znacznie w kształtowaniu bodźców u dziecka,
- design jest zaproszeniem do przygody, dlatego wybieraj takie meble dziecięce, które będą wsparciem w nauce, odpoczynku, ale przede wszystkim zabawie, przez którą maluchy się rozwijają.
Dziecięcy pokój to osobista przestrzeń Twojej latorośli. Powinna zapewniać jej poczucie bezpieczeństwa, budzić pozytywne emocje i skojarzenia. Stymulować do działania, ale też uspokajać przebodźcowane zmysły. Meble odgrywają w niej ważną rolę – wybieraj takie, które idealnie się wpisują w osobowość, płeć i upodobania Twojego dziecka. Wtedy maluch będzie wiedział, że jest kochany i będzie mógł się swobodnie rozwijać.