Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Jak ubierać dziecko zimą, aby go nie przegrzać?
Jak ubierać dziecko zimą, aby go nie przegrzać?

Zima to okres, który przysparza mamom wielu problemów. Ubieranie dziecka na spacer staje się żmudną pracą. Żaden rodzic nie chce, aby jego maluch się przeziębił. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że równie groźne, jak przemarznięcie, jest przegrzanie dziecka. Jak ubrać dziecko na zimowy spacer, aby nie było mu za gorąco?

 

Ubieranie malucha zimą

Istnieje pewna zasada, stosowana jeszcze przez nasze babcie, która głosi, że dziecko powinno mieć na sobie tylko o jedną warstwę odzieży więcej niż osoba dorosła. Wielu nadopiekuńczych rodziców zapomina o tym, nakładając na dziecko ciepłe swetry, kurtkę, wełniane szaliki i kilka warstw koców. Od tego tylko jeden krok do przegrzania. Warto zabierać ze sobą na spacer dodatkowy kocyk lub kożuszek, jednak nie zakładajmy go maluchowi, dopóki nie mamy pewności, że faktycznie jest mu zimno. A jak to sprawdzić, skoro dziecko nie powie nam samo, że marznie? Wystarczy je obserwować, sprawdzić dłońmi rączki i policzki, czy nie są zbyt zimne i nie stają się czerwone. Zwróćmy uwagę również na skórę: zimna i mokra świadczy o tym, że maluchowi jest za zimno, spocona skóra na karku oznacza, iż jest mu gorąco, a gdy skóra jest ciepła i sucha, temperatura jest odpowiednia. Oprócz ilości warstw odzieży powinniśmy zwrócić uwagę również na to, jakie to są warstwy.

W co ubierać dziecko?

Wszyscy wiemy, że istnieją rodzaje ubrań, w których pocimy się szybciej oraz takie, które pozwalają ciału oddychać. Także dziecko może czuć się niekomfortowo w bluzeczkach ze sztucznego materiału. Wybierając ubranka dla naszej pociechy, najlepiej stawiać na czystą, delikatną bawełnę. Pamiętajmy również, że maluch musi czuć się wygodnie, odzież nie powinna uciskać i krępować ruchów. Mnóstwo ubranek dla dzieci wyposażonych jest w specjalne ściągacze, dzięki którym można je wygodnie dopasować do ciała. Zwróćmy jednak uwagę, aby zrobić to dobrze, gdyż za bardzo przyciągnięta odzież może wzbudzić uczucie skrępowania i spowodować, że dziecko zacznie się pocić.

Odzież wierzchnia

Zimą kurtki, czapki i rękawiczki są niezbędne. Kiedy na dworze panuje mróz, musimy pamiętać przede wszystkim o ochronie głowy oraz stópek malucha. Jeżeli więc przewozimy dziecko w wózku, dobrą opcją będzie przykrycie brzdąca kocykiem. Maluch w wózku nie rusza się, musimy więc wziąć pod uwagę, że będzie mu chłodniej niż nam. W przypadku silnego mrozu najlepiej nie wychodzić na zbyt długie spacery i pamiętać o tym, aby ciało dziecka było dokładnie przykryte. Jednak nawet w mroźne dni dziecko może ulec przegrzaniu. Chcąc temu zapobiec, nie wolno rezygnować z odzieży wierzchniej (czapek, szalika, rękawiczek). Znacznie lepiej pomyśleć o lżejszych bluzeczkach, rozpinanej bluzie lub sweterku, które w razie potrzeby można poluźnić lub ściągnąć.

Nie pozwól dziecku się przegrzać

Zimą najważniejsza jest ochrona głowy i stóp, podczas gdy zbyt wiele ubrań w środkowej części ciała dziecka może prowadzić do przegrzania. Jeżeli chcemy tego uniknąć, dobierajmy odpowiednie rodzaje ubrań i zawsze zakładajmy maluchowi warstwy, które w razie potrzeby można ściągnąć. Do tego monitorujmy temperaturę i suchość skóry dziecka. W taki sposób zimowe spacery na pewno będą przyjemne i bezpieczne zarówno dla rodzica, jak i dla malucha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl