Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Pomysły na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem
Pomysły na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem
0

Najlepsze pomysły na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

W czasie rozwoju swojego dziecka, należy zadbać o jego zdrowie. Ważna jest oczywiście odpowiednia dieta, ale równie istotne jest zapewnienie mu czasu na aktywność fizyczną - najlepiej na świeżym powietrzu. Co można jednak tam robić?

Dlaczego dziecięca aktywność ruchowa jest tak istotna?

Obecnie najmłodsi lubią spędzać czas w domu - najlepiej przed ekranem komputera. Nie jest to korzystne dla ich zdrowia, dlatego to rodzice powinni zachęcać ich do spędzania czasu poza domem. Dlaczego? Ponieważ w młodym wieku aktywność ruchowa jest bardzo ważna i ma ona wpływ na:

Poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego.

Układ ruchu - aktywność ma tutaj znaczenie, ponieważ bierze udział w mineralizacji kośćca i samego wzrastania kości. Ruch wzmacnia też (oraz stabilizuje) stawy, ścięgna oraz więzadła. U dzieci ma on wpływ także na przyrost roboczy mięśni i korzystne zmiany w ich przekrwieniu. Mięśnie zwiększają swoją objętość, wzrasta ich siła i sprężystość, co sprawia, że organizm lepiej przystosowuje się do różnego rodzaju obciążeń.

Sferę psychiczną - ponieważ odpręża, wspomaga sprawność intelektualną i ułatwia procesy adaptacyjne.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że brak aktywności fizycznej dziecka:

- upośledza jego motoryczność oraz wydolność fizyczną,
- zwiększa możliwość występowania chorób cywilizacyjnych (takich jak: otyłość, cukrzyca, miażdżyca),
- powoduje przemęczenie psychiczne, kłopoty z koncentracją, a nawet wywołuje agresję.

Zabawa z dzieckiem na powietrzu

Warto więc szukać możliwości do tego, by kilkulatek spędzał jak najwięcej czasu na zewnątrz. Aby było to dla niego mile widzianym zajęciem, należy zapewnić mu wiele atrakcji. Ważne są przede wszystkim ciekawe zabawy ruchowe. Można do nich wykorzystywać:

- latający dysk,
- ogrodową zjeżdżalnię,
- huśtawkę,
- dwuosobowy bujak,
- trampolinę,
- rowerek biegowy

Po takim ruchu maluch może odpocząć na dworze przy piaskownicy, w przygotowanym dla niego domku albo przy dziecięcym stole ogrodowym. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Oczywiście czas na świeżym powietrzu jest także doskonały do tego, by wykorzystać go na gry sportowe dla dzieci. Nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać - wystarczy zakupić piłkę nożną, ręczną albo do koszykówki. Ciekawą zabawą będą także wyścigi biegowe albo zorganizowanie dziecku toru przeszkód (z przeskakiwaniem lin, wchodzeniem na skrzynie, omijaniem krzeseł, itd.). Dobrym pomysłem jest także zabawa z latawcem albo balonami.

Co zrobić kiedy pada deszcz?

Wiadomo, że w naszym kraju pogoda nie zawsze jest słoneczna i zdarzają się dni z intensywnymi opadami. Jednak dzieci nadal pełne są energii. W takim wypadku trzeba zorganizować im zabawę w domu. W tym celu przydatna może stać się huśtawka przywieszana do sufitu, skakanka, albo piłka do skakania (z dwoma uchwytami). Na zużytkowanie nagromadzonej energii idealne będą także ćwiczenia ruchowe - np. przy ulubionej muzyce albo poszukiwanie skarbów (porozkładanych po całym domu), Ważne po prostu, by niezależnie od pogody, zorganizować dziecku interesujące zabawy ruchowe, które zachęcą malucha do aktywności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl