Ola4Kids

Darmowa dostawa od 299 zł (nie dotyczy mebli i materaców)

Zwrot do 14 dni

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność w pokoju dziecka?
Jak utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność w pokoju dziecka?

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność w pokoju dziecka?

Temperatura w pomieszczeniach jest niezwykle znaczącym elementem, wpływającym nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie mieszkańców. Podobnie jest z wilgotnością, która kształtuje się zależnie od wielu czynników. Posiadasz termometr, który w stopniach Celsjusza wskazuje temperaturę wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń? Zainwestuj również w higrometr. Analogowe i elektroniczne urządzenia, służące do pomiaru i wskazujące aktualny poziom wilgotności w pomieszczeniu są tak samo ważne. Utrzymanie temperatury powietrza i jego poziomu wilgotności na odpowiednim pułapie jest niezwykle ważne dla zdrowia. Zwłaszcza w pokoju dzieci najmłodszych, przedszkolaków, a także dzieci w wieku szkolnym.

Prawidłowa temperatura powietrza w dziecięcym pokoju

Temperatura powietrza w pokoju dziecka powinna utrzymywać się w granicach od 20 do 23 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz o około 2 lub 3 stopnie mniej w nocy. Nie powinna jednak być niższa niż 18 ͦC. Prawidłowa wartość temperatury jest niezbędna dla zachowania komfortu przebywania w pomieszczeniu. Przy zbyt wysokiej temperaturze w dziecięcym pokoju układ immunologiczny przestaje prawidłowo pracować, a w połączeniu ze zbytnią wilgotnością może prowadzić do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. Pleśń oraz zbytnio nagrzane powietrze mogą stanowić przyczynę dysfunkcji układu oddechowego u dziecka.

Wilgotność powietrza w pokoju dziecka – poznaj jej prawidłową zawartość w powietrza

Poziom wilgotności jest niezwykle ważny dla naszego komfortu i zdrowia. W pokoju dziecięcym, podobnie jak w strefie dziennej oraz sypialni rodziców wilgotność w pomieszczeniach powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. Odpowiedni poziom wilgotności pozwala uniknąć problemów głosowych, skórnych oraz infekcji błon śluzowych. Odpowiednia wilgotność powietrza wpływa na komfort oddychania oraz dobre samopoczucie. W pokoju dziecka jest ona niezwykle ważna, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią temperaturą. Zimą wilgotność w pomieszczeniach ulega zmniejszeniu. Powietrze staje się zbyt suche z powodu stosowania ogrzewania. Latem poziom wilgotności w pomieszczeniach rośnie.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza i poziomu wilgotności w dziecięcym pokoju ?

Aby utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w pokoju dziecięcym przede wszystkim warto na bieżąco monitorować ich wartość za pomocą termometru, higrometru, stacji pogody lub automatycznych regulatorów temperatury, montowanych na grzejnikach. Kiedy znasz już wartości, możesz zwiększyć lub zmniejszyć moc ogrzewania. Często wietrz dziecięcy pokój, niezależnie od pogody za oknem. Jeśli jest zimno, wietrzenie wykonuj podczas nieobecności dziecka w pomieszczeniu. Regulator temperatury można ustawić, aby dostosował automatycznie jej wysokość do Twoich potrzeb. Aby nawilżyć powietrze w pokoju dziecka, możesz zakupić nawilżacz powietrza, zawiesić na grzejniku zbiorniczek z wodą, mokry ręcznik lub wstawić do dziecięcego pokoju akwarium z otwieraną pokrywą. Jeśli ją uchylisz, poziom nawilżenia wzrośnie. Aby zmniejszyć wilgotność, zastosuj wietrzenie oraz osuszacz.

Dlaczego odpowiednia temperatura i wilgotność w pokoju dziecka są niezwykle ważne?

Prawidłowa temperatura i wilgotność powietrza w dziecięcym pokoju wpływają na zdrowie jego układu immunologicznego, minimalizację ryzyka wystąpienia infekcji dróg oddechowych, odczucia suchości w gardle, a także infekcji skórnych. Znacznie przyczyniają się do zachowania dobrego samopoczucia oraz stanowią istotną przesłankę do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Przy zbyt suchym powietrzu dziecko może mieć kłopoty z oddychaniem, przesuszoną skórę i śluzówki oczu, katar oraz złe samopoczucie. Zbytnia wilgotność może wpłynąć na rozwój infekcji bakteryjnych, grzybiczych, ból i zawroty głowy. Utrzymuj prawidłową temperaturę i poziom wilgotności w pokoju dziecięcym z troski o prawidłowy rozwój i komfort przebywania w pomieszczeniu.

Zadbaj o komfort i zdrowie dziecka

Zdrowie układu immunologicznego, oddechowego oraz prawidłowe nawilżenie skóry znacznie wpływają na prawidłowy rozwój. Gdy w pokoju panuje odpowiednia temperatura i wilgotność, nic nie przeszkadza dziecku w pogłębianiu zainteresowań, realizacji pasji, zabawie i nauce. Temperatura i wilgotność idą w parze. Pamiętaj, że im chłodniej, tym prawdopodobnie wilgotność w pomieszczeniu ulega obniżeniu. Latem wilgotność wzrośnie. Szczególną uwagę zwróć na kwestię temperatury i wilgotności powietrza w pokoju dziecka zimą, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Wiele pokoi wyposażonych jest w nieszczelne okna, temperatura może tam szybko spaść. Przy mroźnej pogodzie warto nawilżać powietrze w pokojach, zwłaszcza alergików i astmatyków, aby zapobiec odczuciu suchości, utrudniającemu oddychanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl